301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Temmuz 2017 - Çarşamba 18:12
 
Emlakta Aidat Çıkmazı: Kira 800 Lira Aidat 1200 Lira
Özellikle markalı konut projelerindeki aidat bedelleri konusunda yaşanan gelişmelerle ilgili olarak bir yazı kaleme alan projemlak.com yazarlarından Sümeyra Kırca, 800 lira kira bedeli olan bir daire için kimi zaman istenen aidat ücretinin 1200 lirayı bulabildiğine dikkat çekiyor.
EKONOMİ Haberi
Emlakta Aidat Çıkmazı: Kira 800 Lira Aidat 1200 Lira

İşte Sümeyra Kırcaʹnın ʹLüks konutun yeni belası: Kirayı aşan aidatlarʹ başlıklı o yazısı:

Son dönemlerde özellikle İstanbulʹda ortaya çıkan markalı konut projeleri birçok olanağı bünyesinde barındırsa da, bu projelerde yüksek aidat bedellerini de beraberinde getiriyor.Bu durum konutların kiralanması ve satılmasında büyük bir sorun olarak ortada duruyor.

Örneğin İstanbul Maltepeʹde bulunan DAP Burgu lüks konut projesinde 2+1 dairenin kiralık fiyatı 800 lira olmasına rağmen uzun süredir kiralanamıyor.

Fiyatları görenler gözlerine inanamayıp bu kadar lüks bir konutu bu fiyata kaçırmamak adına hemen kiralamak isteseler de, 1200 lira aidat parasını duyunca vazgeçiyorlar.

Düşünün 2+1 sıfır lüks dairenin aidat bedeli, kira bedelinden bir buçuk kat daha fazla…

Aidat bedellerinin yüksek olmasından dolayı kira fiyatları oldukça makul olmasına rağmen yine de kiralama işlemi gerçekleşemiyor.Bu durum, lüks konut arzında yaşanan fazlalığın sektöre yansıttığı olumsuz havaya bir yenisini daha ekliyor. Acaba özellikle İstanbulʹda faaliyet gösteren lüks konut üreticileri, lüks konut arzındaki fazlalığı ne zaman kabul edecekʹBir önceki yazımda da değindiğim gibi, Türkiyeʹnin en büyük gayrimenkul firmalarından biri, satamadığı konut stoklarının aidat bedellerini ödemek için, her ay bir dairesini satmak zorunda kalıyor. Hal böyle olunca ister istemez insan bazı bölgelerde 2 bin 500 lirayı bulan aidat bedellerini sorgulamadan geçemiyor. İstanbulʹda dar gelirlinin konuta ihtiyacı gün gibi ortadayken, İstanbulʹa en uzak semtlerde dahi dar gelirliye konut üretmek yerine lüks konut üretmeyi tercih eden gayrimenkul firmaları en çok kendi bindikleri dalı kesiyor!

PEKİ YA ANADOLU

Gayrimenkul firmalarının İstanbulʹda lüks konut ısrarı yanı sıra, İstanbulʹda bu doygunluğu çoktan kabul edip Anadoluʹya lüks konut projesine başlayan firmalar da yok değil!

Bambau Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Burçin Şahin gibi, doğru analiz yapan iş adamları, daha önce hiç lüks konut yapılmamış şehirleri radarına alıyor. Kocaeliʹnde ilk lüks konut projesi olan 262 Towerʹin daha temeli atılıyor olmasına rağmen projenin yüzde 72ʹsi çoktan satılmış bile… Metrekare fiyatları 9 bin liradan satılmasına rağmen. Burçin Şahin, ˮBizim 100 metre ilerimizde 1+1ʹler var. 200 bin liraya satmak istiyorlar ama satamıyorlar. Oysa biz aynı büyüklükteki bir daireyi 600 bin liradan satıyoruz. Çünkü bu bölgede lüks konut açlığı varˮ diyor. Burçin Şahin, işi çözmüş. Şimdilik Kocaeliʹnden başlamış ancak sırada, Adapazarı, Yalova, hatta Sivas ve Malatya bile var..Peki İstanbulʹdaki gayrimenkul geliştiricilerinin lüks konut ısrarı niye? Neden lüks konut açığı olan şehirler yerine ille de İstanbulʹda ısrar ediyorlar? Sadece rant mı? Hayır emin olun diğer illere yapılan lüks konut projeleri daha karlı ve yok satıyor.

Anlaşılan o ki İstanbul herkes için bir saplantı…

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Emlakta, Aidat, Çıkmazı:, Kira, 800, Lira, Aidat, 1200, Lira, , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı