301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Ekim 2015 - Cuma 00:21
 
En Yoksul Devlet Başkanı Mujica İstanbul’da
Dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak bilinen Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica eşi ile birlikte İstanbul a geldi.
DÜNYA Haberi
En Yoksul Devlet Başkanı Mujica İstanbul’da

Türk Hava Yolları na ait uçakla saat 23.55 de Paris ten İstanbul a gelen Jose Mujica yı Atatürk Havalimanı VIP Salonu nda CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa tarafından karşılandı.

Mujica ve eşi daha sonra havalimanından ayrılarak konaklayacağı otele hareket etti. İstanbul a gelen eski Uruguay Devlet Başkanı Mujica nın Türkiye de kalacağı 10 gün boyunca CHP li bazı belediyeler tarafından konuk edileceğini öğrenildi. Jose Mujica ayrıca CHP yi de ziyaret ederek Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile de görüşeceği öğrenildi.

LÜKS YAŞANTIDAN KAÇTI

Jose Mujica yalın yaşam tarzı ve 12 bin dolara denk gelen aylık maaşının yüzde 90 ını bağışlaması ile dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak nitelendiriliyordu. Mujica bağışlarını yoksulların ve küçük girişimcilerin faydalanabileceği kurumlara yapıyordu. Bağışlardan sonra elinde kalan maaşı Uruguay daki aylık ortalama maaş olan 775 dolara denk düşüyordu. Uruguay da resmi görevliler için mal varlığı beyanında bulunmanın zorunlu olması nedeniyle Mujica 2010 yılında varlığını da açıklamıştı.O dönemde 1800 dolar olan mal varlığı Volkswagen in 1987 model bir Beetle modeliyle eş değerdeydi. Mujica Uruguay devletinin liderlerine tahsis ettiği lüks konutta yaşamaktan kaçınmış karısının başkent Montevideo nun hemen dışında bulunan ve toprak bir yoldan ulaşılabilen çiftlik evinde kalmayı tercih etmişti. Başkan ve karısı birlikte tarlada çalışıyor çiçek yetiştiriyorlar. Güvenliği ise sadece iki polis memuru ve üç bacaklı Manuela adlı köpek sağlıyor. İstanbul

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: En, Yoksul, Devlet, Başkanı, Mujica, İstanbul’da,
Yorumlar
Haber Yazılımı