Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
12 Temmuz 2017 - Çarşamba 14:08
 
Engel-siz Fotoğraf Atölyesi ilk buluşmasını gerçekleştirdi
Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği , İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği ile (ANAFOD) ortak bir çalışma gerçekleştirdi. ANAFOD’la yapılan teknik destek sayesinde engelli vatandaşlar bir yıl boyunca alacakları eğitim sürecinden sonra eğitmenleri tarafından seçilen eserlerini sergi yoluyla kamuoyuna sunacak.
KÜLTÜR Haberi
Engel-siz Fotoğraf Atölyesi ilk buluşmasını gerçekleştirdi

Engelsiz Yaşamı Destekleme Derneği’nde gerçekleşen ilk buluşma ANAFOD Başkanı Baytekin Kara ,eğitmenleri ile Engelsiz Yaşamı Destekleme Dernek Başkanı Bülent İnce, engelli üye ve aileleriyle gerçekleşti.

 

Bülent İnce, Engelsiz Fotoğraf Atölyesi fikrinin nasıl oluştuğunu şu sözleriyle anlattı. “Engelli arkadaşlarımızın sosyal sürece katılması için üç temel sorun tespit ettik. Birinci istihdam, ikincisi eğitim, üçüncüsü ise sanat ve kültürel çalışmalar. Bu üç unsurun hayata geçmesi halinde engelli arkadaşlarımızın sosyal sürece daha iyi katılacağına inanıyoruz.Bizim bu çalışmalarla alakalı istihdam anlamında bir atölyemiz var.Engelli arkadaşlarımız burada çalışarak maaş alıyorlar, sigortaları da yatıyor. Ürettikleri ürünler hakkında kamuoyundan da olumlu tepkiler alıyoruz. Eğitim anlamında ise engelli üniversite öğrencilerimize burs veriyoruz.Bir sonraki aşamada sanat ve kültür alanında da engelli arkadaşlarımızın etkin olmasını istiyoruz. Anafod ile işbirliği halinde engelli arkadaşlarımızın fotoğraf sanatıyla buluşmasını istedik."

 

Gerçekleştirilecek proje işleyiş süreci hakkında konuşan Bülent İnce," Buradaki çalışmamızın en temel şekli engelli arkadaşlarımza derneğimizde yaklaşık 1 yıl eğitim verilecek. Burada hafif mental zihinsel engelli ve ortopedik engelli arkadaşlarımız ile fotoğraf çekme yeteneğine sahip engelli arkadaşlarımız eğitim alacaklar.Yaklaşık bir yıl eğitim aldıktan sonra arkadaşlarımızın çektikleri resimler arasından seçmeler yapılacak. Seçilen resimler ve fotoğraflar bir sergi düzenlenerek kamuoyuna tanıtılacak. Sosyal medya ve diğer medya mecralarında kullanılacak. Kentin bütün ilçelerinde bu sergiyi yapmak istiyoruz. Ayrıca bu sergiyi katalog haline getireceğiz.Bir de kitap halinde bastırmayı düşünüyoruz.Biz engelli arkadaşlarımızın sanatın o geniş vizyonu ve yaratıcı özelliğiyle buluşmasını istiyoruz.Böylece iyi bir engelli profili ortaya çıkacak. Anafod bize teknik anlamda hoca ayarlacak ve engelli arkadaşlarım bu bilgilerden yararlanmış olacak.Bu çalışmamızda bize büyük yardımları dokunan ANAFOD’a teşekkürlerimi sunuyorum. Bizi adeta bu işin içine ittiler. Sağ olsun Ünal ve Baytekin Bey bizi bu anlamda bolca motive etti. Bir sivil toplum kurumunun nasıl olması gerektiğini de gösteren önemli bir çalışmaydı. Herkese tekrardan çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Dernek Başkanı Bülent İnce’nin konuşmasının ardından söz hakkı alan ANAFOD Başkanı Baytekin Kara daha önce yapmış oldukları çalışmalar  hakkında şunları söyledi. “Biz engelli arkadaşlarımızın kültür-sanat alanındaki çalışmalarının Maltepe’ye taşınması için daha önce çalışmalar yaptık. Bunlardan bir tanesi İzmir’de Ali Yarar diye bir arkadaşımızın bireysel çalışması oldu.Bu arkadaşımız omurilik felci yüzünden boynundan aşağısı tutmayan bir bireydir. Buna rağmen fotoğrafla bir bağ kurmuş, bireysel fotoğraf sergileri açıyor. Onun yaptığı çalışmalardan bir tanesini iki yıl önce Maltepe’ye taşıdık.Kendisi de bütün güçlüklere rağmen açılışı bizimle beraber yaptı. Bu iş bir duyarlılık çalışması fakat bunu tek başına değil partnerlerle birlikte yaptığımızda ortaya daha sağlam bir çalışma çıkıyor." dedi. Dernek Başkanı konuşmasının ardından çalışmaya gönül veren herkese teşekkürlerini iletti.

Kaynak: Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: Engel-siz, Fotoğraf, Atölyesi, ilk, buluşmasını, gerçekleştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı