301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Ocak 2016 - Perşembe 16:53
 
Eski Rus Ajanı Litvinenko’nun İngiltere’deki Ölümü
İngiltereʹde bugün eski Rus ajanı Alexander Litvinenkoʹnun ölümüyle ilgili yayınlanan raporun ardından, Rusyaʹnın Londra Büyükelçisi Alexander Vladimirovich Yakovenko, İngiltere Dışişleri Bakanlığıʹna çağrıldı.
DİĞER Haberi
Eski Rus Ajanı Litvinenko’nun İngiltere’deki Ölümü

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond konuya ilişkin resmi Twitter hesabında, "Avrupa Birliği Bakanı David Lidington, Rus Büyükelçisini, Litvinenko soruşturmasıyla ilgili Birleşik Krallıkʹın işbirliği talebini yinelemek üzere çağırdı" açıklamasını paylaştı.

Hammond ayrıca, soruşturma raporunun İngiltereʹnin Rus tehdidine karşı attığı adımları ortaya koyduğunu ve İngiltereʹnin suçluların adalet önüne çıkarılmalarını talep etmeyi sürdüreceğini belirtti.

Rusyaʹnın Londra Büyükelçisi Yakovenko görüşme sonrası yaptığı açıklamada, görüşmede kamuya açık bir mahkemede görülmedikçe hiçbir kanıtı kabul etmeyeceklerini söylediğini kaydederek, "Kendisine, raporun, Rus devletinin Litvinenkoʹnun ölümüyle ilişkili olduğu sonucunu kesinlikle kabul etmediğimizi ve İngiliz yetkililerin bu kötü provokasyonunun ikili ilişkilerimize zarar vereceğini ilettim" dedi.

Litvinenkoʹnun ölümünden sorumlu tutulan Dimitri Kovtun ve Andrei Lugovoyʹun İngiltereʹye gelip gelmeyeceklerine ilişkin bir soruya Büyükelçi Yakovenko, "Kamuoyuna ve basına açık bir dava süreci olursa, buraya gelmeyi değerlendirilir" dedi.

"Güveni zedeleyecek"

- İngiltere Dışişleri Bakanlığıʹndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada ise AB Bakanı Lidingtonʹın soruşturma raporundaki sonuçların "rahatsız edici" olduğunu Büyükelçiye aktardığı ve "Bu, ikili ilişkileri daha da zorlaştıracak, güveni zedeleyecek ve Rusyaʹnın uluslararası saygınlığına zarar verecektir" dediği bildirildi.

Lidingtonʹın ayrıca rapordaki iddialara ilişkin acil cevap sağlanmasını ve benzer bir suçun işlenmeyeceği güvencesi verilmesini istediği kaydedildi. İngiliz hükümeti bugün, Litvinenkoʹnun ölümüyle ilgili yayınlanan raporun ardından eski Rus ajanının ölümünden sorumlu tutulan Dimitri Kovtun ve Andrei Lugovoyʹun mal varlıklarını dondurma kararı aldığını açıklamıştı. İngiliz dış istihbarat servisi MI6ʹya çalışan eski KGB ajanı Alexander Litvinenko, Londraʹda bir otelde iki eski Rus arkadaşı Kovtun ve Lugovoy ile çay içtikten sonra, Polonyum-210 maddesinden zehirlenerek 2006 yılında, 43 yaşındayken hayatını kaybetmişti.

Rusya, Kovtun ve Lugovoyʹu İngiltereʹye iade etmeyi reddetmiş, olay iki ülke ilişkilerinde gerginliğe neden olmuştu.

Litvinenkoʹnun ölümüyle ilgili İngiltereʹdeki soruşturmayı yürüten bağımsız komisyon tarafından hazırlanan ve bugün yayımlanan 328 sayfalık raporda, Polonyum-210ʹun sadece devlet imkanlarıyla üretildiğine işaret edilerek, Litvinenkoʹnun, Kovtun ve Lugovoy tarafından zehirlendiği kanaatine varılmıştı. Raporda, "Litvinenkoʹyu öldüren FSB operasyonu, muhtemelen FSB Başkanı Nikolay Patrushev ve Başkan Putin tarafından onaylandı" ifadesi dikkati çekmişti.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Eski, Rus, Ajanı, Litvinenko’nun, İngiltere’deki, Ölümü,
Yorumlar
Haber Yazılımı