301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
18 Ocak 2021 - Pazartesi 17:52
 
Facebook Türkiye Kararı
Facebook, Türkiyeʹye temsilci atama kararı aldı
TEKNOLOJİ Haberi
Facebook Türkiye Kararı

Facebookʹtan yapılan açıklamada, ˮYasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiyeʹde temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.ˮ ifadeleri kullanıldı.

Facebookʹtan yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

ˮFacebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiyeʹdeki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebookʹa güveniyor.Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiyeʹde temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik.

Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor.

Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.

Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz.

Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.ˮ

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Facebook, Türkiye, Kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı