Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
10 Temmuz 2017 - Pazartesi 12:00
 
Genç çiftçilere hibe programı
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Genç Çiftçilere Hibe Programı” kapsamında geçen yıl 158 bin 284 baş hayvan dağıtıldığını açıkladı.
EKONOMİ Haberi
Genç çiftçilere hibe programı

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, yurtdışından hayvan ithalatı tartışmalarının yoğunlaştığı son yıllarda, “Genç Çiftçilere Hibe Projesi” üzerinden konuyu TBMM gündemine taşımak amacıyla, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. 

 

Dağıtılan hayvanların ne kadarı ithal?

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer, bakanlık tarafından hayata geçirilen proje kapsamında, 2016 yılında yurtdışından ülkemize getirilen hayvan sayısı sordu. Gürer, aynı proje kapsamında bu yıl ithal hayvan alımı yapılıp yapılmayacağını ve ithal yoluyla alınan hayvanlara yapılan ve yapılacak ödemelerin miktarının açıklanmasını istedi. 

 

Bakan Çelik, ithal hayvan sayısını açıklamadı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in yazılı soru önergesine kapsamlı yanıt vermedi. Proje kapsamında genç çiftçilere dağıtılan büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısını açıklayan Bakan Çelik, bu hayvanlarının ne kadarının ithal ve ne kadarının yurtiçi kaynaklı olduğu yönünde bir açıklama yapmadı. 

 

Bakan Çelik’in verdiği bilgiye göre, 2016 yılında 8 bin 514 kişiye 6’şar baş olmak üzere 51 bin 84 büyükbaş, 2 bin 680 kişiye de 40’ar baş olmak üzere 107 bin 200 küçükbaş hayvan dağıtımı yapıldı. Bakan Faruk Çelik, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkındaki tebliğ uyarınca yürütülen proje kapsamında, 2016 yılında dağıtılan toplam hayvan sayısının ise 158 bin 284 olduğunu açıkladı. 

 

 

Kaynak: Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: Genç, çiftçilere, hibe, programı,
Yorumlar
Haber Yazılımı