301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 13:45
 
Görevden Alınan Başkanlar ve Yerine Atanan Kayumlar Kimlerdir?
İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan belediye eş başkanları Ahmet Türk, Selçuk Mızraklı, Bedia Özgökçe Ertan ve kayyum olarak atanan valiler Mustafa Yaman, Hasan Basri Güzeloğlu, Mehmet Emin Bilmez hakkında.
GÜNDEM Haberi
Görevden Alınan Başkanlar ve Yerine Atanan Kayumlar Kimlerdir?

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ı görevlerinden aldı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesi’ne Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak atandı.

 

Görevden alınan seçilmiş belediye başkanlarının ve kayyum başkan olarak atanan valiler kimlerdir ?

SEÇİLMİŞ BAŞKANLAR:

AHMET TÜRK

Mardin Belediyesi’nin görevden alınan eş başkanı.

Ahmet Türk, 1942'de Mardin'de dünyaya geldi. 1954 yılında milletvekili ağabeyi Abdürrahim Türk öldürüldü. İlk defa milletvekilliğine 1973'te Demokratik Parti'den Mardin milletvekilli olarak seçildi. Daha sonra bu partiden istifa ederek CHP'ye katıldı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından tutuklandı, Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi'nde ağır işkencelerden geçti.

Devam eden yıllarda çeşitli sol partilerde görev aldı. Halkın Emeği Partisi'nin (HEP) kurucu üyesi oldu. Paris'teki Kürt Konferansı'na katıldıkları için HEP milletvekilleri SHP'den ihraç edildi ve HEP, 14 Temmuz 1993'te Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatıldı.

2 Mart 1994'te Demokrasi Partisi (DEP) milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırıldı ve DEP'liler gözaltına alınarak tutuklandı. Ahmet Türk, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) ve Demokratik Halk Partisi'nde (DEHAP) siyasete devam etti. 2005'te Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kurulmasıyla yine siyasete döndü, Aysel Tuğluk ile birlikte partinin genel başkanlığına seçildi.

22 Temmuz 2007 seçiminde bağımsız Mardin Milletvekili olarak meclise girdi. 3 Ocak 2013'te Ayla Akat Ata ile birlikte İmralı Cezaevinde PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmelere katıldı.

30 Mart 2014 yerel seçiminde Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığına seçildi.

Ocak 2016'da Ahmet Türk hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına muhalefet gerekçesiyle yedi yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

17 Kasım 2016'da İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden alındı. 24 Kasım 2016'da tutuklandı. 3 Şubat 2017’de tahliye edildi. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde yeniden Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

 

ADNAN SELÇUK MIZRAKLI

 

Diyarbakır Belediyesi’nin görevden alınan eş başkanı.

 

Kadıköy Maarif Koleji’nin ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara’da Onkoloji Hastanesi’nde Kulak Burun Boğaz bölümünde çalıştı.

Dicle Üniversitesi Genel Cerrahi departmanında görev yaptı. 2009’da gerçekleşen Mezopotamya Tıp Kongresi’nin yürütücülüğünü üstlendi. 2011 sonlarında bir grup arkadaşıyla birlikte Mezopotamya Üniversitesini kurmaya dönük olarak bir vakıf çalışması yürüttü. 2013’te vakfın kuruluş sürecini tamamladı.

2017’de Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetleri nedeniyle gözaltına alındı. 2018 genel seçimlerinde HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı oldu. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’den Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı seçildi.

* Selçuk Mızraklı, kayyum döneminde belediyenin kaynaklarının nasıl kullanıldığını açıklarken “Kayyum döneminde 1 ton 600 kilo fıstıklı kadayıf yemişler. Yüzlerce kahve fincan takımları göndermişler. Fincanlar 92 bin TL tutuyor. 92 bin TL fincan masrafıyla 460 ailenin bir aylık masrafını karşılayabiliyorsunuz” demişti.

 

BEDİA ÖZGÖKÇE ERTAN

 

Van Belediyesi’nin görevden alınan eş başkanı.

1975’te Van'da doğdu. Lisans eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.

İnsan Hakları Derneği Van Şubesinin kurucularından olup yönetim kademelerinde görev aldı. Van Bölge Barosu İnsan Hakları Merkezi ve Van Barosu Kadın Hakları Merkezinin kurucularından oldu.

Baroda, ayrımcılıkla mücadele, mülteci hukuku ve işkencenin önlenmesi alanlarında çalıştı. Ayrımcılıkla mücadele ile ilgili çok sayıda ulusal ve uluslararası eğitimde yer aldı. İnsan Hakları Derneği Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

2004 Yerel Seçimlerinde Demokratik Halk Partisi listesinden seçilerek Van'ın ilk kadın İl Genel Meclisi Üyesi oldu.

TBMM 26. ve 27.Dönem Van Milletvekili seçildi. Plan ve Bütçe Komisyonu, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliğinde bulundu.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde HDP'den Van Belediye Eş Başkanı seçildi.

* Seçimden sonra Van Büyükşehir Belediyesi’nin ilk meclis toplantısında belediyenin borcunu açıklayan Bedia Özgökçe Ertan, "Büyükşehir belediyesinin mevcut borç durumu 1 buçuk milyar TL’nin üzerindedir" demişti.

 

KAYYUM BAŞKANLAR

 

MUSTAFA YAMAN

 

Mardin Valisi ve Mardin Belediyesi’nin kayyum olarak atanan başkanı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. 1986 yılında Kütahya İlinde Kaymakam Adayı olarak göreve başladı. 

İçişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatına Hukuk Müşaviri olarak atandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdür Yardımcılığı, Personel Genel Müdürlüğü, Tunceli Valiliği, Giresun Valiliği, Kırklareli Valiliği ve Balıkesir Valiliği görevlerinde bulundu.

30 Mayıs 2016’da Mardin Valiliği görevine atandı.

 

* İkinci kez Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyumu olarak atanan Vali Mustafa Yaman, ilk kayyumluğu döneminde 2019’un ilk 3 ayında belediye bütçesinden "ağırlama bedeli" ve kente seçim çalışmaları için gelen AKP'li bakanlar için toplamda 1 milyon 588 bin TL harcadı.

 

HASAN BASRİ GÜZELOĞLU

 

Diyarbakır Valisi ve Diyarbakır Belediyesi’nin kayyum olarak atanan başkanı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunu.

HASAN BASRİ GÜZELOĞLU

Çeşitli ilçelerdeki kaymakamlık görevlerinin ardından 2003’te Gümüşhane Valiliğine atandı. 21 Haziran 2017’de Resmi Gazete'de yayımlanan valiler kararnamesi ile Diyarbakır Valiliğine getirildi.

 

MEHMET EMİN BİLMEZ

 

Van Valisi ve Van Belediyesi’nin kayyum olarak atanan başkanı.

Ankara Hukuk Fakültesi mezunu. 1990’da Elazığ kaymakam adaylığına atandı.

2009’da İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü bünyesinde daire başkanı olarak atandı. İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

Mahalli İdareler Genel Müdürü Vekilliği yaptı. 2017’de Ardahan Valisi, 2018’de Van Valisi olarak atandı.

 

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Görevden, Alınan, Başkanlar, ve, Yerine, Atanan, Kayumlar, Kimlerdir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı