301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Mayıs 2017 - Salı 13:06
 
Gürer: “Öğrencilerimiz mevzuata mı kurban gitti?”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Adana’nın Aladağ ilçesinde 11 öğrencinin yanarak can verdiği yangın merdiveni faciasına atıfta bulunarak verdiği soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğrenci yurtlarındaki denetimlerin mevzuat çerçevesinde yerine getirildiğini açıkladı. CHP Milletvekili Gürer, Aladağ faciasından önce de aynı mevzuatın yürürlükte olduğunu belirterek, “Can veren öğrencilerimiz mevzuata mı kurban gitti” diye sordu.
SİYASET Haberi
Gürer: “Öğrencilerimiz mevzuata mı kurban gitti?”

CHP Milletvekili Gürer’in Aladağ’daki yurt faciasıyla ilgili soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, denetimler için mevzuatı adres gösterdi.

 

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Adana’nın Aladağ ilçesinde 11’i öğrenci 12 kişinin hayatını kaybettiği kız yurdu yangının ardından, öğrenci yurtlarındaki yangın merdivenlerinin tümünde denetim yapılıp yapılmadığını gündeme getirmek amacıyla, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Gürer önergesinde, ülkemizde öğrenci yurtlarının tamamında kontrol ve denetimlerin yapılıp yapılmadığını, Aladağ yangınından sonra yurtların kapı malzemesinden elektrik tesisine kadar incelemesi yapılan yurt sayısının kaç olduğunu sordu.CHP Milletvekili Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Öğrenci yurtları ile ilgili her türlü tedbir ve denetimlerin ilgili mevzuatlar çerçevesinde gerek Bakanlığımızca gerekse valiliklerle yerine getirilmektedir” dedi. 

 

Gürer, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın, 11’i öğrenci 12 kişinin yanarak can verdiği facianın ardından, yurtlardaki denetim ve kontrollerin nasıl yapıldığına dair verdikleri soru önergesine verdiği yanıtın tatmin edici olmadığını belirtti. Gürer, “Yetersiz ve bakımsız elektrik tesisatı ve buna bağlı elektrik kontağından kaynaklandığı bilirkişi raporu ile tespit edilen yangında 11’i öğrenci 12 kişi, yurt binasının yangın çıkış kapısı kilitli olduğundan, yangından kaçamadılar ve orada yanarak can verdiler. Ülkemizde son yıllarda yaşanan en büyük facialardan biri olan yurt yangınının ardından, ülkemizdeki binlerce yurtta herhangi bir tedbir alınıp alınmadığını sorduğumuz önergeye karşılık Sayın Milli Eğitim Bakanı’nın ilgili mevzuatı adres göstermesi, bu olaydan yeterince ders alınmadığını ortaya koymuştur. Sayın Bakan’ın ifade ettiği “ilgili mevzuat” Aladağ yangınından önce de yürürlükte idi. Aynı mevzuat şimdi de yürürlükte. Bu mevzuata rağmen Aladağ’da yangın çıktı ve orada 12 kişi hayatını kaybetti. Yoksa çocuklarımız mevzuata mı kurban gitti? Bize göre, Aladağ yangınının ardından, tüm yurtlarda kapı malzemelerinden elektrik tesisatına kadar yeniden bir denetim ve kontrol yapılmalı, bir daha böyle bir facia yaşanmasının önüne geçilmelidir” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gürer:, “Öğrencilerimiz, mevzuata, mı, kurban, gitti?”,
Yorumlar
Haber Yazılımı