301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Temmuz 2017 - Çarşamba 11:48
 
GÜRER"YENİ MÜFREDAT BİLİMSELLİKTEN UZAK."
Eğitim-İş Sendikası’nı ziyaret eden CHP Milletvekili Gürer, yeni müfredatın bilimsellikten uzak olduğunu söyledi.
EĞİTİM Haberi
GÜRER

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Eğitim-İş Sendikası Niğde Şubesi’ni ziyaret etti. Komuoyunda tartışmalara neden olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfretadını eleştiren Gürer, müfredattaki düzenlemelerin bilimsellikten uzak, ezberci bir yaklaşıma yönelik olduğunu belirtti.

CHP Niğde Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Eğitim -İş Sendikası Niğde Şubesi’ni ziyaret ederek, şube başkanı Mustafa Tüzen ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Milletvekili Gürer’in Eğitim-İş Sendikası’na gerçekleştirdiği ziyarete CHP Niğde İl Başkanı Erhan Âdem, Merkez İlçe Başkanı Kamil Davarcı ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti.

Ömer Fethi Gürer, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, yeni Milli Eğitim Müfredatıyla ilgili kaygılarını dile getirdi. PİSA raporlarına göre, Türkiye’de eğitim sisteminin OECD ülkeleri arasında son sırada yer aldığını hatırlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önümüzde böyle bir tablo varken ve bu olumsuzlukların düzeltilmesi beklenirken, yeni müfredatla eğitimin daha sorunla hale getirildiğini anlattı.

Milli Eğitim müfretadının bilgiden ve bilimsellikten uzak, cumhuriyetin değerleri, demokrasi ve Atatürkçü düşünce ile bağdaşmadığını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, böylesine kritik düzenlemeler ile eğitimin ileriye gitmesinin beklenemeyeceği gibi gerinin de ötesine sürükleneceğini, bu yaklaşımla da eğitimin sorunlarının aşılamayacağını kaydetti.

Kamuoyunda tepkilere neden olan yeni müfredat için Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Çağın gerenlerine uygun olarak hazırlandı” şeklinde açıklama yapmasını da ‘vahim bir durum’ olarak nitelendiren Ömer Fethi Gürer, milli bayramların kutlanmasını yasaklamaya varacak kadar sınırlayan bakış açısının cumuhriyetin değerleri ve demokrasiden uzak olduğu gibi ülkemizin geleceği adına kaygı verici boyutta olduğunu ifade etti.

Yeni müfredatın laiklik anlayışından uzak olduğu kadar Atatürkçülük kavramını da neredeyse yok sayan düzenlemeler içerdiğine dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, “Eğitimdeki açmazlar ve sorunmar bu yaklaşımların sonucunda oluşmaktadır. CHP olarak çağdaş, Atatürkçü, laik öğrencilerin; bilgi ve bilimsellikle buluşacağı bir eğitim sisteminden yanayız” dedi.

Eğitim-İş Sendikası Niğde Şubesi Başkanı Mustafa Tüzen ve yönetim kurulu üyelerinden eğitim sisteminin sorunlarıyla ilgili bilgi alan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, cumhuriyetin değerlerin, Atatürk ilke ve devrimleri ile bilimsel eğitimin vazgeçilmez olduğunu, CHP olarak bu yöndeki mücadelelerinin de devam edeceğini vurguladı.

Kaynak: Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: GÜRER"YENİ, MÜFREDAT, BİLİMSELLİKTEN, UZAK.", ,
Yorumlar
Haber Yazılımı