301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 12:29
 
HALK YOL TV'Yİ GERİ İSTİYOR
Necati Atagül/RTÜK tarafından Türksat’ta yayını durdurulan YOL TV’nin yeniden yayına geçmesi için açılan davanın duruşması Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde görüldü.
GÜNDEM Haberi
HALK YOL TV'Yİ  GERİ İSTİYOR

Duruşma sonrası mahkeme önünde yapılan açıklamada yargının siyasi bir karar vermemesi istendi.

 

RTÜK tarafından  30 Aralık 2016 tarihinde yayını durdurulan Alevi kanalı YOL TV’nin tekrar açılması için açılan davanın duruşması Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde görüldü.

 

Davayı takip etmek için birçok Alevi kurum temsilcisi Ankara’ya geldi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Avrupa AABK Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Çankaya,Avrupa Alevi Gençler Birliği Başkanı Ümit Sarı,Yol TV Kurucularından Zeynel Özel,Haydar Aygören,Süleyman Aslan,Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Muhittin Yıldız, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan ve önceki başkanlarından Kemal Bülbül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Dr.Tuncer Baş ve önceki genel başkanlarından Ercan Geçmez, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Demokratik Alevi Derneği, DAD) Ankara Şube Eş Başkanı Murat Işık, DAD Mamak Şube Eş Başkanı Hülya Türkmen, ayrıca PSAKD Ankara Şubesi, Yenimahalle Şubesi, Mamak Şubesi, Kartal Şubesi; HBVAKV Mamak Misket Şubesi yönetimi ve üyeleri ile CHP Milletvekilleri Mehmet Tüm, Şenal Saruhan, Necati Yılmaz, Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Alican Önlü, Müslüm Doğan, Mahmut Toğrul, Feleknas Uca destek verdi.

 

“HİÇBİR RESMİ BİLDİRİM YAPILMADI”

 

Davadan bilgiler veren YOL TV Genel Yayın Yönetmeni Mahmut Akgül, davada hem YOL TV’nin avukatının hem de RTÜK’ün avukatının savunma yaptığını belirtti. YOL TV’nin kapatılmasıyla ilgili kendilerine hiçbir resmi bildirim yapılmadığını kaydeden Akgül, dava sırasında yaptıkları savunmada Alevilerin yayın haklarının kesilmesinin hukuksuz olduğunu vurguladıklarını, ayrıca Almanya merkezli yayın yapan YOL TV’nin Almanya radyo televizyon üst kurulundan lisanslı bir yayın organı olduğunu ve RTÜK’ten hiçbir ceza almadığını belirttiklerini ifade etti. Akgül, buna karşılık RTÜK’ün avukatının YOL TV’nin yayınının kesilmesinin yasalara uygun olduğunu savunduğunu kaydetti.

 

“RTÜK BİRAN ÖNCE BU KARARDAN VAZGEÇMELİ”

 

İlk olarak konuşan HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, YOL TV’nin asimilasyona karşı mücadele veren önemli bir kurum olduğunu kaydederek sadece Alevilere değil tüm ezilenlere hizmet ettiğini vurguladı. YOL TV’ye verilen cezanın haksız ve hukuksuz olduğunu kaydeden Doğan, RTÜK’ün biran önce bu karardan vazgeçmesini istedi.

 

“YOL TV SIRADAN BİR TELEVİZYON DEĞİLDİR”

 

Doğan’ın ardından ABF, AABK, PSAKD, HBVAKV, AKD ve DAD adına basın açıklamasını okuyan ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, OHAL bahanesiyle hayata geçirilen tüm uygulamaların hukuki kaygılarla değil, tamamen ideolojik ve mezhepçi kaygılarla yapıldığını ifade ederek şunları kaydetti:

 

“YOL TV’nin kapatılması Alevilere yönelik geçmişten günümüze gelen katliamcı ve mezhepçi devlet aklının ürünüdür. Biz bu akla hiçbir zaman teslim olmadık, olmayacağız.”

 

15 yıllık AKP iktidarı döneminde Alevilerin yoğun bir şekilde asimilasyon politikalarına maruz kaldığını belirten Yıldız, Alevilerin sorunlarının kamusal alanda konuşulmasının birilerinin rahatsız ettiğinin farkında olduklarını ifade etti. “Başından beri tek din, tek dil, tek millet yaratma politikaları üreten ve tek tip insan modelini topluma dayatan siyasi iktidarın; elbette ki farklı seslere tahammül etmediğini biliyoruz. Tek medya ve tek ses de bu asimilasyon politikalarının bir parçasıdır” diyen Yıldız, Aleviler açısından YOL TV’nin sıradan bir televizyon kanalı olmadığına, yasaklı olan Alevi inancının sesi olduğuna dikkat çekti.

 

“TÜM MUHALİFLERE KARŞI YAPILMIŞ BİR HAKSIZLIK”

 

YOL TV’nin sadece Alevileri değil Alevilerin bir nazarda gördüğü 72 milleti de sahiplenen bir televizyon olduğunu belirten Yıldız, iktidar tarafından kollanan televizyonlar gibi toplumsal şiddet, nefret, ayrımcılık yaratacak yayınlar yapmadığını, Alevilerin dili olan birleştirici ve barışın evrensel dilini kullandığını kaydetti. Yıldız, YOL TV’nin kapatılmasının tüm muhalif kesimlere karşı yapılmış bir haksızlık olduğunu vurguladı.

 

“YOL TV’NİN GEÇMİŞİ TÜRKİYE’NİN YÜZ AKIDIR”

 

Yıldız’ın ardından söz alan CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, YOL TV’yi sahiplendiklerini belirterek,  “Burada verilmiş siyasi bir karar var. Bu ülke sadece AKP’lilerin değildir. Bu ülke sadece Erdoğan’ın değildir. Bu ülkede Aleviler var. Bu ülkede AKP’lilerin ve Erdoğan’ın dışında yaşayan yurttaşlar ve halklar var. Bunların kendilerine ait değerleri var. Bu değerler üzerinde kendini ifade eden YOL TV Türkiye’nin ve dünyanın 11 yıllık gerçeğidir. YOL TV’nin geçmişi Türkiye’nin yüz akıdır” şeklinde konuştu.

 

YOL TV’nin bu ülkenin yurttaşlarının lokmalarıyla kurulduğunu ifade eden Yılmaz, YOL TV’ye atılan çamurun asla YOL TV’yi tutmayacağını, kindarlıkla suçlanamayacağını, asıl kindarlık yaratmak isteyeni tüm dünyanın bildiğini vurguladı. Bu davanın yargı için ciddi bir sınav olduğunun altını çizen Yılmaz, hukuki gerekçelerle bakıldığında YOL TV’nin bir gün dahi kapalı kalmasının mümkün olmadığını, sarayın sopasına dönüşmüş yargıdan bu karardan dönmelerini beklediklerini ifade etti.

 

“TÜRKSAT’IN YAYIN LİSTESİNDE OLAN TÜM KANALLAR AYNI TEHLİKE ALTINDA”

 

Yılmaz’ın ardından söz alan YOL TV’nin avukatı Nuray Özdoğan, siyasi bir karara hukuki bir kılıf konulduğuna dikkat çekerek 1 yıldır yargıdan karar beklediklerini, bir yayının durdurulmasının söz konusu olamadığını belirtti. Tüm Avrupa’da yayın yapma hakkı olan bir kanalın Türkiye’de yayın yapma hakkının ve insanların haber alma hakkının engellendiğini kaydeden Özdoğan, bu zihniyetle gidildiği taktirde Türksat’ın yayın listesinde olan tüm kanalların aynı tehlike altında olduğunu ifade etti.

 

Yargıdan bu durdurma kararını biran önce sona erdirmesini isteyen Özdoğan, “Bizim sığınacağımız yer siyaset değil hukuk olmalı. Hakimlerden hukuktan yana tavır kullanmalarını istiyoruz” dedi.

 

Mahkemenin YOL TV hakkında en erken 1 ay ya da en geç 6 ay yazılı olarak karar vermesi bekleniyor. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: HALK, YOL, TV'Yİ, , GERİ, İSTİYOR,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
HALK YOL TV'Yİ  GERİ İSTİYOR
HALK YOL TV'Yİ  GERİ İSTİYOR
HALK YOL TV'Yİ  GERİ İSTİYOR
HALK YOL TV'Yİ  GERİ İSTİYOR
HALK YOL TV'Yİ  GERİ İSTİYOR
Yorumlar
Haber Yazılımı