301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Kasım 2020 - Perşembe 22:28
 
İBBʹnin ʹ6 bin yeni taksiʹ projesi teklifi üçüncü kez reddedildi; ˮTalimat geldi, mesajlardan görüyorumˮ
İstanbul Büyükşehir Belediyesiʹnin ʹ6 bin yeni taksiʹ projesi teklifi Bakanlık ve Valilik temsilcilerin oy çokluğuyla, üçüncü kez reddedildi.
GÜNDEM Haberi
İBBʹnin ʹ6 bin yeni taksiʹ projesi teklifi üçüncü kez reddedildi; ˮTalimat geldi, mesajlardan görüyorumˮ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, oylamanın ardınan Bakanlık ve Valilik temsilcilerine, “Talimat öyle geldi, mesajlardan görüyorumˮ dedi.

İBB Başkanı İmamoğluʹnun “İstanbul halkının taksi ihtiyacı olup olmadığına karar verecek makam, Bağcılar Oto Galerisi’ndeki birkaç taksi galericisi değildir” diyerek Haziran ayında İstanbulʹa 6 bin yeni taksi plakası kazandıracaklarına ilişkin proje teklifi 3ʹüncü kez Ulaşım Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü (UKOME) toplantısında görüşüldü.

İBB tarafından UKOME toplantısına daha önce haziran ve eylül aylarında iki kez getirilmiş ve reddedilmiş olan teklif, Ulaştırma Bakanlığı ve İstanbul Valiliği temsilcilerinin oylarıyla üçüncü kez reddedildi. 

İBB Başkanı İmamoğlu, oylamanın ardından Bakanlık ve Valilik temsilcilerine, ˮBiz ısrarla getireceğiz. Talimat öyle geldi, mesajlardan görüyorum. Ben bu talimat sürecini halkın vicdanına havale ediyorum, her grubu bu konuda düşünmeye sevk ediyorumˮ dedi. 

Toplantının ardından Twitter hesabından teklifin reddini değerlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul’un talebi olan yeni taksi sistemi, talimatlarla verdirilen oylarla UKOME’de reddedildi.

Bu ret kararı teklifin tekrar gelmesine mani değil. 16 milyon İstanbulluya ve binlerce taksi sürücüsü esnafımıza verdiğimiz sözün takipçisiyiz. Doğru, er geç karşılığını bulurˮ yazdı.

UKOMEʹnin yapısı değiştirildi: Çoğunluk artık belediyede değil

İBB, yeni projeyle, şehirdeki 17 bini aşkın taksiye 6 bin daha eklemek istiyor. Bu taksilerin mülkiyetlerinin ise İBB’nin elinde olması planlanıyor. Ancak teklif daha önce iki kez UKOME’ye gelmiş, kabul edilmeyerek alt komisyona havale edilmişti.

UKOMEʹnin yapısı Şubatʹta değişmişti

Büyükşehirlerde belediyelerin yönettiği UKOMEʹnin yapısı Şubat ayında Resmi Gazeteʹde yayınlanan yönetmelikle değiştirilmişti. Yeni yönetmelikte, Milli Eğitim, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da UKOME üyesi yapılmıştı. 

UKOME’nin mevcut yapısında 11’i İBB, 10’nu hükümet tarafından belirlenen 21 üye bulunuyordu. Yapılan değişiklikle 3 bakanlık daha UKOME bünyesine dahil edilerek üye sayısı hükümet lehine 27’ye çıkarılmıştı. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İBBʹnin, ʹ6, bin, yeni, taksiʹ, projesi, teklifi, üçüncü, kez, reddedildi;, ˮTalimat, geldi,, mesajlardan, görüyorumˮ,
Yorumlar
Haber Yazılımı