301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Nisan 2020 - Pazar 02:19
 
İmamoğluʹnun aldığı limonlarla ilgili ʹkurguʹ habere suç duyurusu
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğluʹnun Mersinli üreticilerden 100 ton limon alındığını duyurmasının ardından, Mahmut Dölek adlı kameramanın yaptığı kurgu haber hakkında suç duyurusunda bulunuldu.
GÜNDEM Haberi
İmamoğluʹnun aldığı limonlarla ilgili ʹkurguʹ habere suç duyurusu

Dün sosyal medyada yayılan bir videoda, kameramanın bir limon üreticisiyle, Ekrem İmamoğluʹnun satın aldığı limonlarla ilgili gerçekleri yansıtmayan, kurgu haber yapmaya çalışma görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Mersin’in Erdemli ilçesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğluʹnun limon yardımı nedeniyle hedef alındığı görüntülerle ilgili açıklama yapan Avukat Kemal Polat, ˮMüvekkilimiz Sayın Ekrem İmamoğluʹnu karalamanın medyada özel olarak organize edildiği kamuoyunun malumudur.

Bu organizasyon için çekim yaptığını tahmin ettiğimiz iki gazetecinin limon üreticisi kılığına girerek toplumu yanıltma girişimleri hakkında suç duyurusunda bulunulmuşturˮ dedi.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Av. Polat, ˮSiyasi karşıtlık nedeniyle gerçeğe aykırı haber verilmesi, yargı kararlarında özel olarak ele alınmalıdır. Zira toplumun haber alma hakkı için getirilmiş geniş basın özgürlüğünün, güçlü olanın sorumluluktan muaf bir siyasi baskı aracı halini almasının sakıncaları çok fazladırˮ dedi.

Polat, açıklamalarını şu çekilde devam ettirdi:

ˮ Demokratik bir toplumun korunması için gerekli olan bu hususu yalnızca gerçeklik unsurunun ispat ölçüsü için önerdiğimizi vurgulamam gerekir. Bu husus basın meslek ilkelerine de uygundur. Siyasi karşıtlık, eleştiri amacı güden yayınlarda özel bir sınırlama sebebi olmamalıdır. AK Parti içindeki siyasi çekişmeler nedeniyle kendini göstermek istediklerini anladığımız bu kişilerin bu yolla prim kazanabileceğini düşünmeleri de bu eksiklikten kaynaklanmaktadır. Bu vesileyle yıllardır hukuki mücadelesini verdiğimiz bu meseleyi kamuoyuna aktarmak isterim.ˮ

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İmamoğluʹnun, aldığı, limonlarla, ilgili, ʹkurguʹ, habere, suç, duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı