301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
31 Ekim 2015 - Cumartesi 15:07
 
İngiltere’de Cumhuriyet Bayramı Kutlaması
İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan: Kardeş partimiz CHP nin pazar günkü seçimlerden güçlenerek çıkacağını umut ediyorum
DÜNYA Haberi
İngiltere’de Cumhuriyet Bayramı Kutlaması

İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu nun İTDF cuma akşamı Kuzey Londra da Türklerin yoğun yaşadığı Wood Green deki Grand Palace Banqueting Suite de düzenlediği Cumhuriyet Balosu nda Türkiye Cumhuriyeti nin 92. Kuruluş Yıldönümü kutlanırken Türkiye den davetli gelen gazeteci Ümit Zileli ve İngiliz milletvekili Joan Ryan Pazar gününden sonra Türkiye ye demokrasinin gelmesini dileyen konuşmalar yaptılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla saat 20: 00 sıralarında başlayan baloya 400 ün üstünde katılım olduğu öğrenildi. Baloya TC Londra Büyükelçiliği ve Başkonsolosluk yetkilileri KKTC Temsilcilik görevlileri Türk ve İngiliz politikacılar işadamları sivil toplum kuruluşları ile 20 kadar basın mensubu katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İTDF ve Atatürkçü Düşünce Derneği ADD Başkanı Jale Özer Cumhuriyetin 92. yılını onur ve sevinçle kutladıklarını vurgularken Türkiye'deki iktidarı eleştirdi.

Özer Bugün Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıl önceki gibi aynı heyecan sevinç ve onurla kutluyoruz. Bu hepimizin olan ve de hepimizin olmaya devam edecek olan bayramımız kutlu olsun. Modern ve insanca yaşamımızın kaynakları olan Cumhuriyet; Parlamenter demokrasi seçme seçilme hakkı modern hukuk medeni kanun kadın hakları Latin Alfabesi laiklik ve bilimsel eğitim modern kıyafet özgürlükler hakiki mürşidimiz olan bilim ve fen... modern kültür emek gücünün değerlendirilmesi sendikal haklar örgütlenme hakları gibi sayıları bitmez bu nice güzelliklerdir ki hepimizi dil din ırk ve mezhep farkı gözetmeden eşit insan hakları vererek laik Türkiye Cumhuriyetinin çatısında birleştirmiştir.. ve bu çağdaş laik Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu da Mustafa Kemal Atatürk'tür diye konuştu.

İngiliz İşçi Partisi Milletvekili Joan Ryan konuşmasında pazar günü Türkiye de demokrasinin kazanmasını umut ettiğini ve Türkiye nin AB'ye girmesi için elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyerek Ben anayasaya çok değer veren bir politikacıyım. Laik bir ülke olan Türkiye de pazar günü çok önemli bir gün. Seçimleri ben de sizle birlikte izleyeceğim. CHP kardeş partim olduğu için onların kazanmasını arzu ediyorum. HDP'nin de sorunları atlatması gerekir. Türkiye ye çoğulcu demokrasi iyi gelir. Parlamentoya devrimci kişilerin seçilmesini destekliyorum ve her zaman Türkiye nin AB ye girmesi için mücadele ettim ve bundan sonra da edeceğim. İngiltere deki Türklere katkım her zaman olacaktır. Benim seçim kampanyam sırasında bana büyük destek veren Jale Özer Ali Tekin Atalar ve İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu na teşekkür ediyorum. Yaptıklarını hiç unutmayacağım. Kemal Atatürk ün demokrasi için yaptığı mücadeleyi devam ettireceğiz diye konuştu.

Konuk gazeteci Ümit Zileli de AKP yi eleştiren bir konuşma yaptı. Balonun sonunda Joan Ryan piyanist Lara Ömeroğlu KKTC Konsolosu Dilşad Şenol gazeteci Ümit Zileli ye birer plaket verildi. Son ödülü Federasyon Asbaşkanı Ali Tekin Atalar kısa bir konuşma yapıp topluma büyük hizmet veren başkan Jale Sözer e takdim etti. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İngiltere’de, Cumhuriyet, Bayramı, Kutlaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı