301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Eylül 2015 - Cumartesi 14:33
 
İngiltere’de İşçi Partisi’nin Yeni Genel Başkanı Belli Oldu
DÜNYA Haberi
İngiltere’de İşçi Partisi’nin Yeni Genel Başkanı Belli Oldu

İngiltereʹde muhalefetteki İşçi Partisiʹnin yeni genel başkanı Jeremy Corbyn oldu.  

Yeni genel başkanı belirlemek için yaklaşık 422 bin 664 İşçi Partisi üyesi ile destekçisi oy verdi.

Savaş karşıtı görüşleriyle bilinen 66 yaşındaki Corbyn oyların yüzde 59,5ʹini alarak, İşçi Partisiʹnin genel başkanı seçildi.

Corbyn, 215 bin 417 partilinin desteğini alarak ilk turda seçilmiş oldu.  Corbyn seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, daha demokratik, daha eşit ve daha iyi bir İngiltere ve toplum için çalışacağını kaydederek, İşçi Partisiʹnin genel başkanı olarak ilk iş bugün Londraʹdaki sığınmacılara destek gösterisine katılacağını söyledi.  

Özellikle işçi sendikalarına ve gençlere verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Corbyn, Muhafazar Partiʹnin haksız sosyal yardım sistemine ve ekonomi politikasına karşı mücadele edeceğini belirtti.

"Yeni siyaset" İşçi Partisiʹnin genel başkan yardımcılığına ise üçüncü turda oyların yüzde 50,7ʹsini alan Tom Watson seçildi.  Ülkede mayıs ayında yapılan genel seçim sonucu partisinin başarısız olmasının ardından istifa eden Ed Milibandʹden boşalan İşçi Partisi liderliği için Andy Burnham, Yvette Cooper, Liz Kendall ve Jeremy Corbyn yarıştı.

Seçim sonucu Burnham oyların yüzde 19ʹunu, Cooper yüzde 17ʹsini, Kendall ise oyların yüzde 4,5ʹini aldı.  

Liderlik için adaylığını açıklamasının ardından ülkede özellikle genç nüfusun desteğini alan Corbyn, seçilirse "yeni türde bir siyaset getireceğini" söylemişti. Partinin eski lideri Tony Blair ise Corbynʹe oy verilmemesi çağrısında bulunmuştu.  

Corbyn NATO ve AB karşıtı Geride bıraktığı rakiplerine göre daha sol bir çizgide bulunan ve 1983 yılından bu yana milletvekili olan Jeremy Corbyn, savaş karşıtı ve özellikle Filistin yanlısı görüşleriyle biliniyor.

Corbynʹin Sosyalist Kampanya Grubu, Filistin Dayanışma Kampanyası, Uluslararası Af Örgütü, Savaşa Son Verin Koalisyonu gibi insan hakları kuruluşlarına üyelikleri bulunuyor. Corbyn, ülkede düzenlenen savaş karşıtı protestoların birçoğuna katılıyor.

Birleşik Krallıkʹın NATOʹdan ve Avrupa Birliğiʹnden çıkması gerektiğini savunan Corbynʹin, ülkedeki iki büyük siyasi partiden biri olan İşçi Partisiʹnin genel başkanlığına gelmesi, İngiliz siyasetinin bundan sonraki gidişatıyla ilgili de soru işaretleri oluşturuyor. İşçi Partisiʹnin özellikle Tony Blairʹin 10 yıl boyunca yürüttüğü İngiltere Başbakanlığı döneminde daha sağ bir çizgiye kaydığı biliniyor.  

Corbyn ayrıca İngiltereʹnin, Suriyeʹdeki DAEŞ hedeflerine hava saldırıları düzenlemesine karşı çıkıyor. İngiliz Parlamentosunda gelecek ay  konunun oylanması bekleniyor.  İşçi Partisi, mayıs ayında yapılan genel seçim sonucu 232 milletvekilini parlamentoya sokabilmiş ve bir önceki genel seçime göre 26 sandalye kaybetmişti. Genel seçim yenilgisi partinin lideri Ed Milibandʹin istifasına neden olmuştu. İşçi Partisi özellikle İskoçyaʹda koltuklarının çoğunu ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisiʹne (SNP) kaptırmıştı.  Birleşik Krallıkʹta iktidarda David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti bulunuyor. İngiliz basınında, Corbynʹin İşçi Partisi genel başkanlığının Muhafazakar Partiʹyi ve Cameronʹı zorlayacağı yorumları yapılıyor.

Birleşik Krallıkʹta bir sonraki genel seçimin 2020 yılında yapılması bekleniyor.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İngiltere’de, İşçi, Partisi’nin, Yeni, Genel, Başkanı, Belli, Oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı