301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
10 Ağustos 2015 - Pazartesi 14:18
 
İngiltere’de Kaçak Göçmen Sorunu
İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Avrupaʹnın, Afrikaʹdan gelen milyonlarca "çapulcu umutsuz kaçak göçmeni" içeri kabul etmesi durumunda, kıtanın kendisini koruyamayacağını ve böylece Avrupaʹdaki yaşam standartlarının düşeceğini söyledi.
DÜNYA Haberi
İngiltere’de Kaçak Göçmen Sorunu

Çıktığı uzakdoğu ziyareti sırasında, Singapurʹda İngiliz yayın kuruluşu BBCʹye konuşan Hammond, Avrupaʹnın karşı karşıya olduğu kaçak göçmen krizine ilişkin tepki çeken açıklamalarda bulundu.

Açıklamasında, mevcut Avrupa Birliği (AB) kurallarının, kaçak göçmenlere, Avrupa toprağına ayak basanların bir daha ülkelerine geri gönderilemeyeceği fikrini verdiğini belirten Hammond, "Bu sürdürülebilir bir durum değil. Çünkü eğer Avrupa, Afrikaʹdan gelen milyonlarca göçmeni içeriye alırsa, kendini, yaşam standartlarını ve sosyal altyapısını koruyamayabilir. Avrupa ile Afrikaʹnın yaşam standartları arasındaki fark, milyonlarca Afrikalının ekonomik teşvikle Avrupaʹya yerleşmeye çalışması anlamına geliyor" dedi.

İngiltere ile Fransaʹyı birbirine bağlayan Manş Tüneliʹnde yaşanan göçmen krizine değinen Hammond, "Tünelin fiziksel güvenliğini artırmak için, yapılabilecek daha fazla şey olduğu açık. Ancak bu sorunun köküyle mücadele edebilme çerçevesinde Fransız yetkililerle de çalışmalıyız. Yani, bölgede çok sayıda çapulsuz, umutsuz göçmen olduğu sürece, (Manş) tünelin güvenliğine yönelik tehdit her zaman var olacak. Bu sorunu, iltica başvurusu hakkı olmayanları, kendi ülkelerine geri göndererek, geri çevirerek en nihayetinde çözebiliriz" diye konuştu. -

 Hammondʹın "çapulcu" ifadesine eleştiri

Öte yandan Hammondʹın kaçak göçmen krizine ilişkin kullandığı dil ülkede farklı kesimlerden tepki aldı. 

Hammondʹın ifadeleri özellikle İngiltereʹde muhalefetteki İşçi Partisi üyeleri tarafından eleştirildi.

İngiltereʹde 7 Mayısʹta yapılan genel seçimler parti liderliğinden istifa eden Ed Milibandʹın yerine İşçi Partisiʹnde genel başkanlık için yarışan isimlerden, hükümetin Gölge İçişleri Bakanı Yvette Cooper, kaçak göçmen konusunda insan ticareti yapanlarla mücadeleye önem verilmesi gerektiğini belirterek, Hammondʹı "panik yaratıcı ve yardımcı olmayan" kişi olarak tanımladı. Yine parti liderliği için adaylığını açıklayan bir başka isim Liz Kendall da, bu konuda Hammondʹın kullandığı ifadelere hiçbir zaman yer verilmemesi gerektiğini belirtirken, Gölge Dışişleri Bakanı Hilary Benn ise, hükümeti konu üzerinde diğer ülkelere liderlik yapmaya davet etti. Benn, ayrıca Hammondʹa, "konuşmadan önce daha dikkatli düşünme" tavsiyesinde bulundu.

Liderlik yarışında son dönemde hem parti içinde hem de halk arasında yoğun ilgi gören Jeremy Corbyn ise, İngiliz siyasilere, "Afrikalılar ile diğer göçmenlerin toplumumuza yönelik yaptığı katkıları açıkça kabul edin ve böylesine utanç verici ifadeler kullanmayın" uyarısında bulundu. İngiltereʹde göçmenlere yeni önlemler Bu arada İngiltereʹnin Güvenlik ve Göçten Sorumlu İçişleri Bakan Yardımcısı James Brokenshire, ülkede yasa dışı olarak bulunan göçmenlerle mücadele konusunda hükümetin yürüttüğü çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Brokenshire, İngiltereʹye yönelik göçün kontrol altına alınması çabaları çerçevesinde, hükümetin, ülkedeki yasa dışı göçmenlere iş olanağı sunan, iş verenlerin hükümet tarafından mercek altına alınacağını duyurdu. James Brokenshire, "Dolandırıcı işyerleri, yasa dışı göçmenlere iş sağlayarak ve  İngiliz vatandaşlarına iş vermeyi reddederek, maaşların düşmesine sebep oluyor. Edindiğimiz tecrübeler, iş kurallarında hile yapan işyerlerinin aynı zamanda güvenlik kurallarını çiğnediğini ve yeteri kadar vergi ödemediğini gösteriyor. Bu konuya yönelik bizim yeni yaklaşımımız şu şekilde; bu işyerlerine her bir yönden hükümet mekanizmasıyla tam güç uygulayacağız ve yasa dışı göçmenlere iş sağlayarak adil olmayan avantajlarını ellerinden alacağız" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Birleşik Krallıkʹta bulunan yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapmış göçmen sayısının 400 bin ile 900 bin arasında olduğu tahmin ediliyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, geçen hafta, ülkesi ile Fransa arasındaki göçmen krizine ilişkin yaptığı açıklamada, Fransa tarafına daha fazla tel örgü ile özel eğitimli köpeklerin yer aldığı ekiplerin yerleştirilmesiyle güvenlik önlemlerin artırıldığını, bu çerçevede Fransa tarafına ilave 100 güvenlik görevlisi gönderileceğini bildirmişti. Hammond ayrıca, iki ülke tarafından alınan ortak önlemlerin etkisini göstermeye başladığını aktarmıştı. Hayatlarını tehlikeye atarak tünelden geçmeye çalışan kaçak göçmenler, iki ülke arasında ulaşımın da aksamasına neden oluyor. Bu yaz tüneli kullanarak Fransaʹdan İngiltereʹye geçmeye çalışan 9 kişi hayatını kaybederken, İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May ile Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve da Calaisʹte güvenliğin artırılması için 7 milyon sterlin ek kaynak sağlanması konusunda anlaşmıştı.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Necati Atagül
Etiketler: İngiltere’de, Kaçak, Göçmen, Sorunu,
Yorumlar
Haber Yazılımı