301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
20 Aralık 2019 - Cuma 22:07
 
İngiltere Parlamentosu, Brexitʹi onayladı
İngiltereʹde Brexit yasası Avam Kamarasıʹnda kabul edildi. 358ʹe karşı 234 oyla kabul edilen yasa, Avam Kamarasıʹnda bir süre daha değişikliğe açık olarak bekletildikten sonra Lordlar Kamarasıʹna gönderilecek.
DÜNYA Haberi
İngiltere Parlamentosu, Brexitʹi onayladı

Başbakan Boris Johnsonʹın AB ile vardığı Brexit anlaşmasına göre İngiltere 31 Ocakʹta ABʹden ayrılacak.

 

SÜRE UZATILMAYACAK

İngiltereʹnin AB ile vardığı Brexit anlaşmasını yasalaştıracak tasarıya Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasında yapılan ilk oylamada 358 milletvekili kabul, 234 milletvekili ise ret oyu verdi. Hükümetin tasarıda yaptığı değişikliklere göre, İngiltereʹnin 31 Ocakʹta ABʹden resmen ayrılmasını takip edecek 11 aylık geçiş dönemi uzatılamayacak. Bu madde yasalaşacak olsa da hükümetin ilerleyen aylarda bunu değiştirmesi ve geçiş dönemini uzatması ihtimali bulunuyor.Tasarının Avam Kamarasındaki nihai oylaması 7-9 Ocak 2020 tarihlerindeki 3 günlük tartışmanın ardından gerçekleşecek.

 

MAY, KABUL ETTİREMEMİŞTİ

 

İngiltereʹde bir önceki başbakan Theresa May, AB ile vardığı Brexit anlaşmasını Parlamentoʹda kabul ettirememişti. Üçüncü denemesinde de başarısızlığa uğrayan May, koltuğunu Boris Johnsonʹa devretmişti.

 

BREXIT SÜRECİ

 

Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, geçen hafta yapılan erken genel seçimde yüzde 43,6 oy alarak 365 milletvekili çıkarmış ve tek başına hükümeti kurmuştu. İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçyaʹdan oluşan Birleşik Krallıkʹta, AB referandumunda yüzde 48ʹe karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.Eski Başbakan Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti, AB ile varılan Brexit anlaşmasını Parlamentodan geçirmeyi başaramamıştı. 29 Martʹta gerçekleşmesi gereken Brexit önce 31 Ekimʹe, ardından da 31 Ocak 2020ʹye ertelenmişti.İngiltereʹnin 31 Ocakʹta mevcut Brexit anlaşmasıyla ABʹden ayrılması halinde, 31 Aralık 2020ʹye kadar ülkenin AB kurallarına tabi kalacağı bir geçiş dönemi başlayacak.Johnson hükümeti, bu süre içinde anlaşmaya varılamazsa ABʹden anlaşmasız ayrılma niyetinde olduğunu her fırsatta yineliyor.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İngiltere, Parlamentosu,, Brexitʹi, onayladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı