301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ağustos 2021 - Pazar 21:29
 
İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde mülteci merkezleri planlıyoruz
Reutersİngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace İngiltereʹnin Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerde Afgan mülteciler için merkezler kurma planı yaptığını belirtti.
DÜNYA Haberi
İngiltere Savunma Bakanı Wallace: Türkiye ve Pakistan gibi ülkelerde mülteci merkezleri planlıyoruz

The Mail on Sunday gazetesinde bugün yayımlanan bir makalesinde Wallace, planın detaylarından bahsetmedi.Wallace ayrıca ABDʹnin Afganistanʹı terk etmek için son tarihi olan 31 Ağustosʹtan önce ˮhiçbir ülkenin tahliyelerini tamamlayamayacağınıˮ ifade etti.

Ankara’da Kabil Havalimanı’yla ilgili olarak hangi değerlendirmeler yapılıyor?

Erdoğan Johnson ile görüştü:

ʹKabil Havalimanı güvenliğini devam ettirebilirizʹ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde Afganistanʹda yaşanan krizi değerlendirdi.

Erdoğan görüşmede, ˮKabil Havalimanıʹnın güvenliğini sağlama sorumluluğunu uygun şartların oluşması halinde devam ettirebilecekleriniˮ söyledi.

İngiltere Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, ˮİki lider, Afganistanʹda kurulacak yeni hükümetin ülkedeki her türden nüfusu temsil etmesi, kadınların ve azınlıkların haklarını koruması gerektiği ve Talibanʹın bu konuda sözleriyle değil eylemleriyle değerlendirileceği fikirlerini paylaştıˮ ifadeleri yer aldı.

Başbakanlığın açıklamasında, iki liderin de BM koordinasyonunun bu çabanın merkezinde yer alacağı üzerinde hemfikir olduğunu belirtilerek, ˮErdoğan ve Johnson ülkelerin yardım ve mülteciler üzerindeki yük paylaşımını taahhüt etmeleri gerektiği konusunda anlaştılarˮ denildi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı da telefon görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada, Johnson ile yaptığı görüşme hakkında şu ifadelere yer verdi:

ˮAfganistan ve İranʹda gerekli tedbirler alınmazsa yeni göç dalgasının kaçınılmaz olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afgan düzensiz göçü, krize dönüşmeden başta Avrupa ülkeleri olmak üzere herkesin samimi bir şekilde elini taşın altına koyması ve uluslararası toplumun bu konuda bir araya gelmesi gerektiğini vurguladı.ˮ

G7, Salı günü toplanıyor

Öte yandan Borish Johnson, Pazar günü yaptığı açıklamada G7 liderlerinin Salı günü Afganistanʹdaki krizi video konferans toplantısıyla tartışacaklarını duyurdu.Johnson, ayrıca G7 toplantısına ilişkin Twitterʹdan yaptığı paylaşımda, ˮUluslararası toplumun güvenli tahliyeleri sağlamak, insani krizi önlemek ve Afgan halkını son 20 yılın kazanımlarını güvence altına alıp onları desteklemek için birlikte çalışması hayati öneme sahipˮ dedi.

ingiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleriʹnden oluşan zengin ülkeler grubu G7, geçtiğimiz Haziran ayında İngiltereʹnin ev sahipliğinde 2 yılın ardından yüzyüze bir araya gelmişlerdi.

Ancak toplantının ardından ABDʹnin 31 Ağustosʹta ülkeden çekilme kararıyla birlikte Taliban, Afganistanʹdaki şiddetini artırarak daha fazla kentin kontrolünü ele geçirdi.

Geçtiğimiz Pazar günü ise başkent Kabilʹle birlikte tüm ülkeye hakim oldu.ABD Başkanı Joe Biden da Afganistanʹdan ayrılmak isteyen tüm ABD vatandaşlarını tahliye etme sözü verdi.

Ancak söz konusu operasyonun ˮtarihin en zor havayolu nakillerinden biriˮ olduğunu dile getirdi.ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 1 hafta içerisinde 2 bin 500 ABD vatandaşı da dahil 17 bin kişinin Kabilʹden tahliye edildiğini bildirdi.Kabil Havalimanı: Özgürlüğe giden tehlikeli yolKabil Havalimanı dışında meydana gelen izdihamda 7 Afgan hayatını kaybetti

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İngiltere, Savunma, Bakanı, Wallace:, Türkiye, ve, Pakistan, gibi, ülkelerde, mülteci, merkezleri, planlıyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı