301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
28 Ağustos 2021 - Cumartesi 15:39
 
İngiltere ve Fransaʹnın ˮkırmızı listeˮ kararı turizmcileri hayal kırıklığına uğrattı; ˮBirçok otel erken kapanacakˮ
İngiltere ve Fransa’nın Koronavirüs nedeniyle Türkiye’yi kırmızı listeden çıkartmamış olması, sezonun kalan kısmı için turizmcileri hayal kırıklığına uğrattı.
TURİZM Haberi
İngiltere ve Fransaʹnın ˮkırmızı listeˮ kararı turizmcileri hayal kırıklığına uğrattı; ˮBirçok otel erken kapanacakˮ

Birçok otelin erken kapanacağı, kalifiye elemanların sektörden uzaklaşacağı kaydedildi.

Sözcü gazetesinden Latif Sansürʹün haberine göre otellerin büyük bölümünün, okulların açılmasıyla birlikte kapanacağı dile getirildi.

Sektör temsilcileri, birçok yatırımcının kredilerini ödemekte zorlanacağını, kalifiye elemanların sektörden uzaklaşacağını, sektörün düşük gelirler veya gelirden yoksun kışı atlatamayacağını savundu ve “Sektörün kayıpsız bu kışı atlatmasını sağlamak, sektörün geleceğini teminat altına almaktır” değerlendirmesini yaptı.

Kuşadası Belediyesi Turizm ve Tanıtma Komisyonu başkanı Fahrettin Çiçek, Türkiyeʹyi kırmızı listeye alan ülkelerle yeterince iletişim kurulamadığını belirterek “Çifte standart, gizli ambargo, GISAID adlı uluslararası veri platformuna ülkedeki varyant bilgilerini girmedeki beceriksizliğimiz veya şeffaf olmayışımız, Sağlık, Dışişleri ve Turizm bakanlıklarımızın koordinasyon içerisinde İngiliz kurumları ile konunun çözümüne yönelik yeterince iletişim içerisinde olmamaları, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansıʹnın kurulması ile birlikte yurtdışı temsilciliklerimizde sektör ile ilgili görevli ataşeliklerin işlevsiz hale getirilmiş olmaları gibi birçok nedenle çok önemli kayıplarla karşı karşıyayız” dedi.

Çeşme Otelciler Birliği Başkanı Yakup Demir de her iki ülkenin aldığı kararları “Bu kararlar sezonun sonuna geldiğimiz anlamına geldi.

Yabancı turistlerle kasım sonuna kadar  tesisler açık kalabiliyordu. Şimdi yerli ve gurbetçi hareketliliği eylülün birinci haftasından itibaren azalmaya başlar.

En fazla eylül sonunda Türkiyeʹnin turizm sezonu bitmiş olacak.

Alınan kararlar biraz politik kararlar. Bu ülkelerle olan iletişimimizdeki ufak tefek sorunlar bu kararlarda etken oluyor. Bakanlığın biraz çabası var ancak turizmin siyaset üstü tutulması gerekiyor” sözleriyle değerlendirdi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İngiltere, ve, Fransaʹnın, ˮkırmızı, listeˮ, kararı, turizmcileri, hayal, kırıklığına, uğrattı;, ˮBirçok, otel, erken, kapanacakˮ,
Yorumlar
Haber Yazılımı