301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 20:57
 
İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği, Halk Ekmekʹi şikayet etti
İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği, 1 liraya ekmek satan İBBʹye bağlı İstanbul Halk Ekmekʹi (İHE) İstanbul Valiliğiʹne şikayet etti.
BÖLGE HABERLERİ Haberi
İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği, Halk Ekmekʹi şikayet etti

 Dernek, Halk Ekmek büfelerinin fırıncılar için halksız rekabet yarattığını, ekmeğin siyasete alet edildiğini savundu.

Sözcüʹden Özlem Güvemliʹnin haberine göre; pandemi döneminde önünde oluşan uzun kuyruklarla gündeme gelen İstanbulʹdaki Halk Ekmek büfeleri, dikkat çeken bir suçlama ile karşı karşıya.

İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği (EKÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zeki Sarıhan, 4 Şubat 2021 tarihinde İstanbul Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğüʹne dilekçe vererek İBBʹye bağlı İHE Anonim Şirketiʹnin yaptığı faaliyetler ile ekmeği siyasete alet ettiğini savunarak şikayetçi oldu.

EKÜDERʹin dilekçesinde tepki çekecek iddialar yer aldı.

Dilekçede, Halk Ekmek fabrikasının; yeni yönetim döneminde kuruluş ve faaliyet amacını ikinci plana bırakarak siyasi rant sağlama aracı olarak kullanıldığı iddia edildi.

ˮBüfeler kaldırılsın; ücretsiz ekmek dağıtımına son verilsinˮ

Halk Ekmekʹin kamu imkanlarını kullanarak sokak ve caddelere yerleştirdiği  büfelerde ekmek satmasının fırınlara karşı haksız rekabet ve adaletsizlik olduğu savunuldu.

Dilekçede, İstanbulʹa yakışmayan görüntüler oluşturan hijyen kurallarına aykırı ekmek satışı yapan büfelerin kaldırılması istenerek ˮ650 büfenin kaldırılması sonucu; ekmek, 9 bin zincir market ve 150 bin civarındaki bakkal, market ve benzer yerler aracılığı ile satışa sunulmalıdırˮ önerisi getirildi.

ˮİhtiyaç sahiplerine şova yönelik ücretsiz ekmek dağıtımına son verilmesiˮ de istenerek sektörle işbirliği yapılarak daha fazla ekmeğin ihtiyaç sahiplerine ücretsiz verilebileceği kaydedildi.

ˮHukuki süreçleri başlatacağızˮ

Dilekçede, ˮHiçbir sektör STKʹsı ve fırıncı ihtiyaç sahibi ya da dar gelirli vatandaşın daha ucuz ekmek veya ücretsiz ekmek teminine asla karşı değildir.

İlgili ve yetkili makamların bu konuda atacağı her adıma destek vermeye hazırdır.

İBB Halk Ekmek fabrikasının halkın ekmeğini siyaset malzemesi olarak kullanılmasına karşı yasaların verdiği tüm imkanları kullanarak yargısal ve hukuki süreçleri başlatacağızˮ denildi.

Dilekçede özellikle, İBB Meclisiʹnde çoğunluktaki AKP-MHP grubundan aylarca yeni büfeler için onay alınamayınca geçici çözüm olarak İBBʹnin devreye aldığı mobil büfeler şikayet konusu oldu.

ˮCumhuriyet tarihinde sokak aralarında ‘araçla seyyar ekmek satanʹ belediye ile ilk defa karşılaştıkˮ denilerek ˮ1940ʹlı yıllarda ekmeğin karneye bağlanması ile tarihe geçenlerin halefleri sokaklarda seyyar ekmek satışı yaparak seleflerinin yolundan gitmekte olduklarını gösterdiˮ ifadesi kullanıldı.

Dilekçede şunlar kaydedildi:

ˮSayın Ekrem İmamoğlu ve İBB Başkanlığı ihtiyaç sahiplerine ucuz ya da bedelsiz ekmek temininde samimi olup olmadığı konusunda tereddüt içindeyiz.

Ekmek üzerinde vatandaşa hizmet vermenin yolu mahalle, sokak aralarında bedava ekmek dağıtmak değil. İstanbul genelinde 3 bin fırın var.

Bu fırınların büyük çoğunluğu askıda ekmek uygulaması yapıyor.

Her gün yaklaşık 50 bin ekmek bedelsiz ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

İBB öncülüğünde mevcut askıda ekmek uygulaması revize edilerek daha rasyonel ve kapsamlı hale getirilirse yaklaşık 200 bin ekmek bedelsiz ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir.

Amaç, gerçek ihtiyaç sahiplerine ekmek ulaştırmak mı yoksa insanların zaruri ihtiyaç teminde yaşadığı zorluğu siyasete alet ederek siyasi çıkar temin etmek mi?ˮ

İBB: Gerçeğe aykırı ve mesnetsiz

Valilik dilekçeyi İBB Başkanlığıʹna göndererek bilgi istedi.

İBB Halk Ekmek A.Ş de dilekçedeki iddialara yanıt vererek valiliğe iletti.

Yanıtta, dilekçedeki tüm iddiaların gerçeğe aykırı ve mesnetsiz olduğu belirtilerek tüm iddialara tek tek yanıt verildi:

ˮİHE, fırıncı esnafının mağdur edilmemesi adına her türlü gayreti ve özeni göstermektedir. Büfe kurulumu yapılırken fırınlara mümkün mertebe yakın olmamasına dikkat edilmektedir.

Ancak İHE A.Ş. kuruluş amacı doğrultusunda İstanbul halkına hizmet etmek zorundadır.

Pandemi koşullarında artan talep büfelerde kuyruklara sebep olmuştur.

Bu nedenle büfelerimizin olmadığı bölgelere vatandaşlarımızın isteği doğrultusunda büfelerin kurulması için çalışmalar yürütülmektedir.

Yeni büfelerin kurulmasına kadar geçecek geçiş döneminde lokasyon sabit kalmak koşulu ile mobil büfe hizmeti verilmektedir.

İstanbul Halk Ekmek ‘ücretsiz ekmek dağıtımıʹ yapmamaktadır.

Bu iddia son derece çirkin ve yakışıksızdır.

Ücretsiz ekmek sadece İBB Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından, ihtiyaç sahibi ailelere verilen ‘Sosyal Yardım Kartıʹ vasıtasıyla dağıtılmaktadır. 

Hal böyle iken mobil ekmek satış araçlarımız; ihtiyaç sahibi ailelere, sokaklarda gezerek ekmek dağıtımı yapmamakta olup yoksulluk haritasına uygun şekilde, İBBʹnin ilgili birimleri tarafından sosyal yardım kartı sahiplerinin ulaşımını kolaylaştıracak şekilde konumlandırılmaktadır.

ˮİstanbulʹa 250 gram ekmeği 1 TLʹye ulaştıran İstanbul Halk Ekmek yıllardır günlük 800-900 bin adet olan ekmek üretimini, pandeminin de etkisi ile zorlaşan hayat şartları talebi arttırdığı için 1 milyon 400 bine çıkarmıştı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: İstanbul, Ekmek, Üreticileri, Derneği,, Halk, Ekmekʹi, şikayet, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı