Haber Detayı
22 Eylül 2017 - Cuma 19:22
 
Kadir Topbaş istifa etti
AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde ‘veto krizi’ yaşanmıştı.
SİYASET Haberi
Kadir Topbaş istifa etti

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görevinden istifa etti.

Topbaşʹın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: ˮPartim ve sayın genel başkanım uygun gördüler ve 2004 yılında İBB Başkanlığı görevini bana tevdi ettiler. İstanbul gibi emanet bir şehre müjdelenmiş bir şehre başkanlık yapma onurunu bana yaşattılar. Görevi devralırken ʹemanetin ne olduğunu bilenlerdenizʹ dedim. Görevimizi asla aksatmamak üzere çalışmalarımızı ortaya koyduk. Bu göreve hep emanet olarak baktım. Bu emanet şehirde bu görevi yapmaya çalıştık. Hata yapmamaya özen gösterdik. Hata yaparsak telafisi zordur. Hata ile ihanet birbirine karıştırılmamalı. İhanet edenler asla affedilemez.

İŞTE KADİR TOPBAŞʹIN İSTİFA AÇIKLAMASI

Partimin her kademesiyle bir gönül bağı ile hizmet etmeye çalıştık. Sayın Kılıçdaroğlu 2009ʹda adaylığını denedi ama İstanbullular izin vermedi. 2010ʹda manipülasyonlara rağmen İstanbul bize güvendi. Güzel hizmetler bırakarak hayırla yad edilmek amacımız oldu. Borçlu bir belediye bırakmıyorum. İstanbullulara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor. Buna müsaade etmem. Asla etmem. Ben bugün itibarıyla buradaki belediye başkanlık görevimden ayrıldım, istifa ettim. Ama asla siyasi partimle bir bağ eksikliğim yok. Şu anda partimin bir üyesiyim. Buradan muhalefete ekmek çıkmaz. İnsan her şeyi affeder ama adam yerine konulmamayı affetmez. Tüm İstanbullulardan müsaade istiyorum. Bana gönül koymasınlar. Siyasette kırgınlık olmaz, hiç kimseye kırgın değilim. Partimin üyesiyim. Söylentilere fırsat vermek istemem.

ˮ 2004 YILINDAN BU YANA 

Kadir Topbaşʹın veto ettiği 5 imar değişikliğinin, İBB Meclisiʹnde kabul edilmesinin ardından istifa kararı aldığı, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğanʹın isteği üzerine 5 Ekimʹe kadar bekleyeceği iddia edilmişti. İddia, Türk-İşʹi ziyaretinin ardından açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırımʹa da sorulmuştu. Yıldırım da Kadir Topbaşʹın konuyla ilgili gün içerisinde açıklama yapacağını söylemişti.

Başbakan Binali Yıldırım, bir gazetecinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşʹın istifa edip etmediğine ilişkin soruya, ˮKadir Bey gün içinde bu konuda bir açıklama yapacakˮ şeklinde cevap verdi. Kadir Topbaş, 2004 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Kadir, Topbaş, istifa, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı