301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
19 Ekim 2020 - Pazartesi 15:56
 
Kartal Belediyesiʹnde grev kararı
Kartal Belediyesiʹnde toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube üyeleri grev kararı astı.
EKONOMİ Haberi
Kartal Belediyesiʹnde grev kararı

DİSKʹe bağlı Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şubeʹnin örgütlü olduğu Kartal Belediyesiʹnde kadrolu işçilerin TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube üyeleri belediye başkanlık binası önünde basın açıklaması yaparak grev kararını astı.

 

Açıklamaya Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube üyesi Ataşehir ve Kadıköy Belediyesi işçileri, Anadolu Yakası 2 Şube Başkanı Yenigün Özen Dolgun, Şube Sekreteri Ayhan Çolakoğlu, yönetici ve işyeri temsilcileri, Maltepe Belediyesi işçileri de  katılarak destek verdi.

 

Kartal Belediyesi işçileri açıklama sırasında, ˮToplu Sözleşme Haktır Gasp Edilemezˮ, ˮToplu Sözleşme Hakkımız Söke Söke Alırızˮ, ˮHak Hukuk Adalet İşçilerle Gelecekˮ, ˮDirene Direne Kazanacağızˮ, ˮİşçiler Elele Hep Beraber Zafereˮ sloganları atıldı.

 

Basın açıklamasında konuşan Genel İş Sendikası Anadolu Yakası 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, Kadıköy Belediyesiʹnde olduğu gibi Kartal Belediyesiʹnde de on aydır bir toplu sözleşme süreci yürüttüklerini fakat, Kartal Belediyesi yönetimiyle, ücret zammı noktasında anlaşma sağlanamadığını bu nedenle de anayasal ve  yasal haklarını kullanarak grev kararını asmak durumunda olduklarını söyledi.

 

ˮAmacımız bir iş bırakma, bir greve çıkma değil. Amacımız Kartal halkına verdiğimiz hizmet karşılığında alınterimizin, emeğinizin karşılığını almaktadır.İsteğimiz enflasyon oranlarını dikkate alan bir oranda ücretlerimizin bu toplu sözleşmeyle iyileştirilmesidir.Bugün pandeminin de etkisiyle kurumların açıkladıkları enflasyon oranı yüzde 12ʹleri buluyor. Fakat bunun gerçeği yansıtmadığını yaşayarak görüyoruz. Bugün işçinin bütçesine yansıyan enflasyon oranı yüzde 50-60ʹı buluyor. Biz de bu enflasyon oranları karşısında geçimimizi sağlayacak bir ücret alabilmektir.Kimseden fazladan bir şey istemiyoruz. Enflasyon karşısında işçinin ezilmeyeceği oranda ücret alabileceği oranda bir zam yüzdesi istiyoruzˮ dedi.

 

Kartal Belediyesiʹnde 83 kadrolu işçi bulunmakla birlikte, Kartal, Kadıköy ve Ataşehir Belediyelerinde toplamda 7500 işçiyi ilgilendiren TİS sürecini yürütmekte olduklarını belirten Arıkan, “Yani 83 kişi adına değil 7500 kişi adına buradayız. Hep birlikte mücadelemizi yürütüyoruz. Ya bu konuda bir anlaşmaya varılır ya da yasaların bize tanıdığı hakkımızı  kullanarak greve çıkarız. Amaç grev silahı sallamak değil insanca yaşanacak ücret alabilmektir. Bugün süreç  sonlanmış değil, 26 Ekimʹe kadar süreç devam ediyor. Kartal Belediyesi yönetimi olumlu bir sonuçla dönüş yaparsa burada grev halayı çekmek yerine, iyi bir toplu sözleşme imzalanmasını kutlama halayları çekerizˮ dedi.Dayanışma için gelenlere teşekkür eden Arıkan, ˮBizim ayrımız gayrımız yok. Ortak sorunlara karşı  sınıf mücadelesini birlikte yürütüyoruz. Birlikte de kazanacağızˮ dedi.Açıklamanın ardından Kartal Belediye Başkanlığı binasının kapısına sloganlar eşliğinde grev kararı asıldı.TİS görüşmelerinde işçilerin yüzde 14 oranında zam talebine karşılık Kartal Belediyesi yönetiminin teklifi ise yüzde 4-5 oranında. İşçiler bu zam oranının maaşlarına hiçbir etkisinin olmadığını belirtiyor.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Kartal, Belediyesiʹnde, grev, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı