301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Aralık 2020 - Salı 13:52
 
Kartalda Çöken Binada 31 Şühpeliye Hapis İstendi
21 kişinin yaşamını yitirmişti; Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesine ilişkin Kartal Belediyesi’ndeki 31 kişinin 15ʹer yıla kadar hapsi istendi
ASAYİŞ Haberi
Kartalda Çöken Binada 31 Şühpeliye Hapis İstendi

Kartal’da, Yeşilyurt Apartmanı çökmesi sonucu 21 kişinin hayatını kaybettiği, 17 kişi de yaralandığı olaya ilişkin binanın yapı ruhsatının alındığı 1992 yılından çöktüğü tarihe kadar Kartal Belediyesi’nde görevli 31 kişi hakkında 15’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Sözcü gazetesinden Sevgim Begüm Yavuz’un haberine göre, İstanbul Kartalʹda, 6 Şubat 2019ʹda Yeşilyurt Apartmanı çökmesi sonucu 21 kişinin hayatını kaybettiği, 17 kişi de yaralandığı olaya ilişkin, binanın yapı ruhsatının alındığı 1992 yılından çöktüğü tarih olan 6 Şubat 2019ʹa kadar Kartal Belediyesiʹnde çalışan şüpheliler hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 32 kişi mağdur, 31 kişi ise şüpheli sıfatıyla yer aldı.

İddianamede, alınan bilirkişi raporunda, belediyenin ruhsat ve yapı kontrol biriminde görevli, kontrol ve denetleme yükümlülüğü olan belediye görevlilerinin ‘tali kusurluʹ olduğu belirtildi.

İddianamede, 1992ʹden binanın çöktüğü tarihe kadar Kartal Belediyesi İmar Müdürlüğüʹnde imar müdürü, mıntıka mühendisi, mıntıka şefi ve Belediye Başkan Yardımcısının şüpheli olduğu aktarıldı.

2 katın kaçak olduğu belirtildi

Binanın ruhsata aykırı olarak yapılıp tamamlandığının kaydedildiği iddianamede, binaya toplam 7 kat olarak ruhsat verilmesine rağmen kaçak olarak 2 kat daha çıkılarak binanın 9 kat olarak tamamlandığı kaydedildi.

Binanın ruhsat ölçülerinden en ve boy olarak daha büyük inşa edildiği ve betonun istenen dayanımda olmadığı anlatıldı.

Tüm bu nedenlerin binanın yıkılmasına neden olduğunun kaydedildi

İskanı olmamasına rağmen elektrik ve su aboneliği verilmiş

İddianamede, binaya yapı izni verilmesine rağmen kullanım izninin yani iskanının bulunmadığı, binanın kullanım izninin bulunmamasına rağmen binaya 29 Mayıs 1995 tarihinde elektrik aboneliği, 13 Haziran 1996 tarihinde ise su aboneliği verildiği kaydedildi.İmar Kanunuʹna göre kullanma izni bulunmayan yapılara elektrik, su ve kanalizasyon hizmeti verilemeyeceği, buna rağmen yıkılan binaya bu hizmetlerin belediye tarafından verildiği anlatıldı.

Belediye 2001’de yazı göndermiş

Kartal Belediye Başkanlığıʹnca binanın müteahhidi olan Hikmet Yeşilyurt adına 2001 yılında hasar tespit konulu yazı gönderildiğinin aktarıldığı iddianamede, yazıda binada hasar tespit edilmediği, bölgenin zemin yapısının zayıf olduğunun belirtildiği kaydedildi.

Kaçak katlar hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı aktarıldı.

İnşaata başlanma tarihleri ile bitiş tarihleri içerisinde inşaat devam ederken, mıntıka mühendisi ve şefi olarak görev yapan şüphelilerin belediyelerin denetleme ve kontrol görevini yerine getirmediklerinin belirtildiği iddianamede, şüphelilerin amiri konumundaki imar müdürlerinin de gözetim ve denetim yükümlülüklerine yerine getirmedikleri kaydedildi.

Şüphelilerin görevlerini layıkıyla yapmaları halinde ruhsata aykırı olarak yapılan binanın mühürlenmesi ve ruhsata aykırı yapılan kat ve eklentilerinin ortadan kaldırılmasının gerektiğinin anlatıldığı iddianamede, bu işlemlerin yapılmadığı belirtildi.31 şüphelinin hapsi istendi

Savcılık, 31 şüphelinin  “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2ʹşer yıldan 15ʹer yıla kadar hapis ile cezalandırılmalarını talep etti.

Öte yandan mimar Suzan Çayır, Uğur Mısırlıoğlu ile inşaat teknikeri Arzu Keleş Baran hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan 2ʹşer yıldan 15ʹer yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Sanıkların yargılandığı dava Anadolu Ağır Ceza Mahkemesiʹnde devam ediyor.   

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Kartalda, Çöken, Binada, 31, Şühpeliye, Hapis, İstendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı