Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
28 Eylül 2019 - Cumartesi 13:54
 
Kılıçdaroğlu: Deprem vergileri nereye gitti?
Kılıçdaroğlu, depreme hazırlık konusunda iktidarı eleştirirken, toplanan vergileri sordu.
SİYASET Haberi
Kılıçdaroğlu: Deprem vergileri nereye gitti?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKOM’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte açıklama yaptı. 

Kılıçdaroğlu, depreme hazırlık konusunda iktidarı eleştirirken, toplanan vergileri sordu.

17 Ağustos Marmara Depremi sonrasında deprem vergileri, vergi yasaları çıktığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin 80 milyonu gönüllü olarak gitti vergilerini ödedi. Yaralar sarılacaktı. İstanbul başta olmak üzere deprem riski yaşayan bütün bölgeler depreme dayanıklı hale gelecekti” dedi.

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Şimdi değerli arkadaşlar şu soruyu sormaktan edemiyorum. Ne oldu o deprem vergileri? Nereye gitti o deprem vergileri?

Devleti yöneten insanların, geleceği görmesi lazım. Devleti yöneten insanların, 16 milyon kişinin risk altında yaşadığı İstanbul’u riskten nasıl kurtarırız hesaplarını yapmaları lazım. 1999 – 2019… Aradan geçmiş 20 yıl. 20 yıl geçmiş şimdi hala başladığımız noktadayız. Ben bunu sormak zorundayım. Kimin için? Risk altında bulunan 16 milyon insanın hakkını savunmak için sormak zorundayım. Ülkeyi yönetenlerin bunun hesabını vermesi lazım. Nereye gitti bu paralar?”

 

‘İŞBİRLİĞİ İÇİNDE İSTANBUL’U KURTARMAK ZORUNDAYIZ’

“Biz süreci baltalamak gibi böyle bir düşünce elbetteki olamaz. İşbirliği içinde bu bataktan İstanbul’u kurtarmak zorundayız. Ben şundan yüzde yüz eminim. İstanbul’daki bütün belediye başkanlarımız, sadece CHP’li değil diğer partili belediye başkanlarımız da.. Elbirliği ile elbetteki çalışacaklardır. Riski aşmak için elbetteki mücadele edeceklerdir. Ama temel soru şu; 1999 – 2019 neden bu kadar uzun süre beklendi.”

 

İMAMOĞLU: GERÇEKLERLE YÜZLEŞECEĞİZ

Ekrem İmamoğlu da, “Deprem toplanma alanlarıyla ilgili rakamlar veriliyor. 2 bin 859 adet alandan bahsediliyor. Ne yazık ki bu alanların bir çoğu deprem toplanma alanı tanımına uymuyor. Deprem toplanma alanlarının bir tanımı, ölçeği gibi alt yapısı olmalıdır. İstanbul’da deprem toplanma alanları konusunda karnemiz zayıf. Bu konuyu hep birlikte çalışacağız” dedi. İmamoğlu şöyle devam etti: “Biz kafamızı kuma gömecek durumda değiliz. Bu sorunun siyasi partisi olmaz. Gerçeklerle yüzleşeceğiz, yüzleşirken çözümler üreteceğiz. Bir yandan da dua edeceğiz ki deprem İstanbul’a geç gelsin. Bu sırada hasar tespit edilen binalarla ilgili süreç devam ediyor. Şüphesi olan vatandaşlarımıza yönelik hizmetler gerçekleşiyor. İBB’nin teknik koşulları bir çok konuda iyi seviyede. Bir günde 360 bin kişiye yemek imkanı sağlayacak bir lojistik merkezi vardır. İstanbul’un yapılaşma ve deprem toplanma alanı sorununu aşmak için bir seferberliği başlatmış durumdayız.” 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Kılıçdaroğlu:, Deprem, vergileri, nereye, gitti?,
Yorumlar
Haber Yazılımı