301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
26 Kasım 2016 - Cumartesi 10:15
 
Küba Devrimiʹnin Lideri Fidel Castro Yaşamını Yitirdi
Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Küba Devrimiʹnin lideri Fidel Castroʹnun yaşamını yitirdiğini duyurdu.
DÜNYA Haberi
Küba Devrimiʹnin Lideri Fidel Castro Yaşamını Yitirdi

Fidel Castro, Kübaʹda iktidarda bulunan diktatör Fulgencio Batistaʹya karşı gerilla mücadelesini 1953ʹte başlatmıştı. Batistaʹnın 1958ʹte ülkeden kaçmasının ardından Castro, 1959ʹda başbakan olmuştu.Kübaʹyı yeniden halkına veren lider olarak tanınan Fidel Castro, 1976 - 2008 yılları arasında devlet başkanı olarak Kübaʹyı yönetmişti.

Fidel Castro, 2008ʹde devlet başkanlığını Küba Komünist Partisi Lideri Raul Castroʹya devretmişti. Küba Devlet Başkanı Raul Castro, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada abisi Fidel Castroʹnun yaşamını yitirdiğini duyurdu. 

Fidel Castro, Kübaʹda iktidarda bulunan diktatör Fulgencio Batistaʹya karşı gerilla mücadelesini 1953ʹte başlatmıştı.

Batistaʹnın 1958ʹte ülkeden kaçmasının ardından Castro, 1959ʹda başbakan olmuştu. Kübaʹyı yeniden halkına veren lider olarak tanınan Fidel Castro, 1976 - 2008 yılları arasında devlet başkanı olarak Kübaʹyı yönetmişti. Fidel Castro, 2008ʹde devlet başkanlığını Kübe Komünist Partisi Lideri  Raul Castroʹya devretmişti.Fidel Castro, yıllar sonra ilk kez Nisan ayında bir konuşma yapmış ve Komünist Partiʹnin kongresinde yakında öleceğini söyleyip, partililerden inandığı ideallere sahip çıkmalarını istemişti.

Fidel Castro, "Yakında 90 yaşında olacağım. Yakında ben de diğer önderler gibi gideceğim. Elbette hepimizin zamanı gelecek. Ancak Kübalı komünistlerin idealleri, inançları bu dünya için, insanlık için fayda sağlamaya devam edecek. Bu idealler için savaşmaya devam etmeliyiz" diye konuşmuştu.

 

Tam adı Fidel Alejandro Castro Ruzʹdur. Fidel Castro, 13 Ağustos 1926ʹda Kübaʹnın ilk çiftliklerinin açıldığı Mayariʹde dünyaya gelmiştir. Ailesi İspanyol kökenli olan Fidel Castro Mayariʹde toprak sahibi orta halli bir ailenin ikinci çocuğudur. Havana Üniversitesiʹnden 1950 yılında Hukuk Doktoru olarak mezun olduktan kısa bir süre sonra avukatlık yapan Fidel Castro, 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisiʹnden adaylığını koyarak aktif politikaya atıldı.

Diktatör Batistaʹyı devirmek için 26 Temmuz 1953ʹte kendisine inananların oluşturduğu 125 arkadaşı ile bir gerilla grubu kurdu. 

Santiagoʹdaki Moncada kışlasına  darbe girişiminde bulundu. Ama bu girişim başarısızlığa uğradı ve Fidel Castro tutuklandı. 16 Ekim 1953ʹte Santiagoʹdaki Küba Yüksek Mahkemesiʹnde yapılan yargılamada "Tarih beni Aklayacaktır (La Historia Me Absolvera)" cümlesiyle biten ünlü savunma yaptı; 16 yıla mahkum oldu. Juventud Adasında 21 ay hapis yattıktan sonra çıkan bir aftan yararlanarak serbest bırakıldı.Kübaʹdan 1955 yılında ayrılarak Amerikaʹya geçti ve 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurdu ve çatışmalarını, gerilla savaşlarını dört yıl sürdürdü. Siyasi desteğini yitiren ve bir dizi askeri yenilgiye uğrayan Batista, 31 Aralık 1958ʹde Dominik Cumhuriyetiʹne kaçtı. Fidel Castro 1959ʹun ilk günlerinde Havanaʹya girdi. Hukukçu Doktor Manuel Urrutia Leo devlet başkanlığına, Fidel Castro da başbakanlığa getirildi.Yerel seçimlerin yapıldığı ve devlet yapısında yeni düzenlemelerin geliştirildiği 1976ʹda Devlet Konseyi ve Bakanlar Kurulu başkanlığını üstlenen Fidel Castro,  güçlü ve merkezi bürokrasiye dayanarak toplumsal ve ekonomik yaşamdaki yönlendirici rolünü sürdürdü.Fidel Castro 31 Temmuz 2006 tarihinde sağlık problemleri nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve Küba Komünist Partisi Lideri Raúl Castroʹya devretti. 19 Şubat 2008ʹde  bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı. Dünyada en uzun süreyle iktidarda kalan üçüncü lideri,  Küba devriminin öncüsü, görevden ayrıldıktan sonra "Yoldaş Fidelʹin Düşünceleri" adıyla yazdığı makalelerde gündemdeki önemli olayları yorumladı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Küba, Devrimiʹnin, Lideri, Fidel, Castro, Yaşamını, Yitirdi,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Küba Devrimiʹnin Lideri Fidel Castro Yaşamını Yitirdi
Yorumlar
Haber Yazılımı