301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Kasım 2015 - Pazar 23:09
 
Kuray’ın tahliyesi 28 Kasım 2016’ya kaldı.
16 Haziran örgütü lideri olduğu iddiasıyla tutuklu bulunan Sarp Kuray ile mahkeme arasında, ancak komedi filmlerinde görülebilecek bir tahliye diyaloğu yaşandığı ortaya çıktı.
DİĞER Haberi
Kuray’ın tahliyesi 28 Kasım 2016’ya kaldı.

2009’da tutuklanan, şartlı salıverilme hükümleri gereği 28 Kasım 2016’da tahliye olması gereken Kuray, Kuray, denetimli serbestlikten yararlanarak 28 Kasım’da tahliye olabilmek için AnkaraBatı İnfaz Hâkimliği’ne başvurdu. 

 
Avukat Altan Görkem Gürcan tarafından yapılan başvuruda, “Müvekkile verilen cezanın dayanağı olan 16 Haziran isimli örgüt bulunmadığı gibi, müvekkilin de bu örgüt ile bir ilişkisi bulunmamaktadır” denildi. İnfaz Hâkimliği ise Kuray’a, “örgütten ayrılmadın” diyerek ret yanıtı verdi. 
 
2016’ya kaldı 

Karara da itiraz eden avukat Gürcan, başvurusunda, “Müvekkilim 16 Haziran nedeniyle hüküm giymiş tek kişi olup; bu nedenle de kamuoyunda tek kişilik örgüt olarak adlandırılmaktadır. Kısacası, 16 Haziran isimli örgüt bulunmamaktadır. Olmayan bir örgütten, müvekkilimin ayrılmadığı, hangi nesnel ölçütlere göre belirlenmiştir? Mahkemeniz müvekkilimin örgütten ayrılmak için izlemesi gereken hukuki yöntemleri de açıkça izah etmesi gerekmektedir. Zira bir kişinin örgütünden ayrılıp ayrılmadığının nasıl tespit edileceğine ilişkin yazılı bir mevzuat bulunmamaktadır. Ayrılmak gereken oluşum, bir şirket olmadığı için sicilden terkin yoluyla tasfiye ya da hisse devri yoluyla ayrılma, yani resmi merciler önünde yazılı ve nesnel bir şekilde ayrılma ve bunu hukuken yazılı belgelerle ispatlama mümkün değildir. Mahkemece öngörülen ayrılma yönteminin belirlenmesi gerekmektedir. Müvekkilim 22 yıl boyunca, tüm ifadelerinde açıkça ve defalarca, ‘bu örgütün ve eylem tarzının yanlış olduğu için 1990 yılından bire hiçbir ilişkisi kalmadığını’ belirtmiştir” ifadesini kullandı. Gürcan, 16 Haziran isimli örgütün ne zaman faaliyet gösterdiğinin emniyete sorulmasını da talep etti.
 
İtirazı görüşen Ankara Batı 2. Ağır Ceza Mahkemesi, İnfaz Hâkimliği’nin kararının hukuka uygun bularak, itirazı reddetti. Ret kararının ardından, Kuray’ın tahliyesi 28 Kasım 2016’ya kaldı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kuray’ın, tahliyesi, 28, Kasım, 2016’ya, kaldı., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı