301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Temmuz 2017 - Salı 14:56
 
LOZAN ANLAŞMASI’NIN 94. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI
İnönü Vakfı; Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Adalar Belediyesi ve Adalar Vakfı ile birlikte Lozan Antlaşmasının 94. yıl dönümü İsmet İnönü’nün Heybeliada’daki köşkünde kutlandı.
GÜNDEM Haberi
LOZAN ANLAŞMASI’NIN 94. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

İnönü Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Adalar Belediyesi ve Adalar Vakfı ile birlikte Lozan Antlaşması’nın 94. Yıl dönümünde İsmet İnönü’nün Heybeliada’daki köşkünde kutlama programı düzenlendi. Törene Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel ve çok sayıda CHP Milletvekili ile Belediye Başkanı katıldı.

 

Özden Toker’den Teşekkür

 

İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker yaptığı konuşmada Lozan Barış Antlaşması’nın Türk tarihi açısından önemine dikkat çekti. Toker, Cumhuriyet’in ilk nesil çocukları olarak Lozan’a her zaman sahip çıktıklarını ve çıkmaya devam edeceklerini belirterek, anmaya katılan herkese teşekkür etti.

 

Yunan Genelkurmay Başkanı Türkiye’ye Bağlı Olan Adalara Çıktı

 

Törende Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Sözcü Gazetesi’nin de geçtiğimiz günlerde manşetine taşıdığı Türk adalarına Yunan askerinin çıkarma yapmasından bahsetti. Başkan Büyükerşen, yaptığı konuşmada; “Çok değerli bir bürokrat Ümit Yalım, Türkiye’yi bir şeyden haberdar etti. Sözcü Gazetesi de bunu manşete taşıdı. Türkiye’nin hâkimiyetinde olan hatta il yönetiminde ilçe belediyesi sayılan ve bazı binalarda muhtarlık olarak Türkiye’ye ait bir mahalle olduğu asılı olan adalar işgale uğradı. Şaşırdım kaldım.” dedi.

 

“Çıt Yok…”

 

Başkan Büyükerşen, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Sizin hâkimiyetinizdeki adalara asker çıkarıyor. Hava üssü kuruyor, helikopter üssü kuruyor. Yunan Cumhurbaşkanı, Genelkurmay Başkanı oraya gidip askerleri tebrik ediyorlar. İzmir’in Koyun Adası, Aydın Hurşit Adası, Aydın’ın Eşek Adası, Aydın Nergizcik Adası, Muğla’ya bağlı Keçi Adası, Muğla’ya bağlı Sakarcıklar Adası ve daha bir sürü adada Yunan askeri tatbikat yapıyor. Türkiye’den ise çıt yok.”

 

“Lozan Cumhuriyet’in Tapu Senedidir”

 

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ise yaptığı konuşmada; “Bugün Lozan’ı andık. Lozan’a gelmemizi sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyorum. Lozan Cumhuriyet’in tapu senedidir. Bir ülkenin yeniden varoluşudur. Lozan, bize aydınlık bir ülkede yaşamanın tapusunu sağlamıştır. Lozan, iyi miydi, kötü müydü tartışmaları var. Bu tartışmayı yaratanlara bir tavsiyem var; tarihi öğrenin. Tarihi okuyun. Tarihi okursanız Lozan’ın ne olduğunu anlarsınız. 2003’te 10 milyar dolar alacağız diye Amerikalı askerleri Silopi’de konuşlandıran muhalefetin dışında kalan idare mensubu milletvekilinin yiğitçe davranışı sonucu engellenen 2003 tezkeresinin ötesinde yok olmuş tamamen borçlara katılmış ve Lord Curzon’un dediği gibi; “Bunları kâğıt üstünde alıyorsunuz; ama para dileneceksiniz” diye söylenen bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti’nin başı dik bir şekilde var olmasını sağlamış bir antlaşmadır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: LOZAN, ANLAŞMASI’NIN, 94., YIL, DÖNÜMÜ, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı