Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 18:48
 
Maltepe Belediye Meclisi'nin o kararı iptal edildi
Maltepe Belediyesi’nin “Cem evleri ibadethane olsun” diye aldığı karar mahkemece iptal edildi ve kesinleşti. Bölge idare mahkemesinin bu kararı ile Maltepe Belediyesi’nin “Cem evleri ibadethane olsun” kararı yürürlükten kaldırıldı.
GÜNDEM Haberi
Maltepe Belediye Meclisi'nin  o kararı iptal edildi

NE OLMUŞTU?

Maltepe ilçesinde bulunan cemevlerinin, 5393 sayılı yasa kapsamında dini ibadethane olarak geçerli kabul edilmesi ile ilgili raporunun görüşmesi öncesinde AKP'li Nejat Tarhan, bu konunun yerel meclisin boyutlarını aşan bir konu olduğunu ve TBMM’de görüşülmesi gerektiğini kaydederken, CHP'li Hüseyin Bingöl de, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), cemevlerinde ayrımcılık olduğu kararı aldı. Kendi aramızda, içimizde çözmeliydik. Yıllarca görüşülen kararlardan sonuç alınamadı. Yol alınsaydı bu karar alınamazdı” diye konuştu. Yapılan oylamada, Maltepe’de bulunan cemevlerinin dini ibadethane olarak kabul edilmesi ile ilgili komisyon raporu, Cumhuriyet Halk Partili üyelerin oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edilmişti.

ŞİMDİ NE OLACAK?
 

Maltepe Belediye meclisinin aldığı “Cem evleri ibadethane olsun” kararı, yönetmelik ve yasa gereği uygulanamaz hale geldi. 1925 yılında Atatürk tarafından çıkartılan “Tekke ve Zaviyeler Kanunu” devrim kanunlarına aykırı olduğu gerekçesiyle Maltepe Belediye meclisinin aldığı bu karar iptal edildi.

Bu karara itiraz eden Maltepe Belediyesinin bu itirazı “görev ve yetkisi olmadığı halde kendisini kanun koyucu yerine koyduğu için” bu karar geçersiz sayıldı.

Dönemin Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak ile görüşen gazetemiz genel yayın yönetmeni Necati Atagül “Bu kararın sonuçları ile ilgili fikirlerini sordu.

“MALTEPE BELEDİYE MECLİSİ YETKİSİ DIŞINDA KARAR ALDI”
 

Şuan İstanbul Vali Yardımcısı olan Necip Çakmak şunları söyledi. Çakmak 1925 yılında çıkartılan Tekke ve Zaviyeler kanunu bu konuda engel teşkil etmektedir. İkinci bir huhus ise belediyenin görev ve yetkileri kanunlar ile belirlenmiştir. Dolayısıyla belediyenin yetkisi olmadığı bir konuda adım atmasını uygun görmediğim için dönemin Maltepe Kaymakamı olarak dava ettik. Hiçbir alevi vatandaşımızı incitmek istemem. Alevisi, sünnisi, şafisi, hepimiz bu memleketin evlatlarıyız. Biz görev yaparken devleti temsil ediyoruz. Dönemin Maltepe Kaymakamı olarak Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı çağırarak kendisine ilettim. Göreviniz olmayan bir konuda karar almanız mümkün değil dedim. Başkan Kılıç ise meclis böyle karar aldı şeklinde konuştu. Bunun üzerine dava açtık ve sonucunda alınan karar geçersiz sayıldı” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ GÖZLEMCİLER” Maltepe Belediyesinin bu kararı  yetki gasbıdır ve belediye meclisinin feshini gerekir şeklinde yorumladılar.

“HUKUKÇULAR” tarafından ise konu teşebbüs aşamasındadır, mutlaka suç duyurusunda bulunulması gerekir. Dönemin Maltepe Kaymakamı Necip Çakmak’ın itirazı meclisin feshini önlemiştir şeklinde yorumlandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Maltepe, Belediye, Meclisi'nin, , o, kararı, iptal, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı