Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 20:31
 
Maraş Katliamı 40. Yılında İngiltere Parlementosunda anıldı
Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası’nın ve Britanya Alevi Federasyonu’nun ev sahipliğinde düzenlenen Maraş Katliamı 40’ıncı yıl anma töreni 4 aralık 2018 Salı akşamı saat 19.00’da başladı.
GÜNDEM Haberi
Maraş Katliamı 40. Yılında İngiltere Parlementosunda anıldı

Anmaya Alevi Sekretaryası Başkanı Joan Ryan, HDP Milletvekili Zeynel Özen, CHP Millevekili Ali Öztunç, Britanya Alevi Federasyonu (BAF) Başkanı İsrafil Erbil, Ali Dereli Dede, Mehmet Şahin Dede, Mustafa Mısır Dede, Mehmet Yüksel Dede, Maraş Katliamı tanıkları ile çok sayıda kişi katıldı.

Anma Dede Mustafa Mısır’ın çerağları uyandırması ile başladı.

Ali Dereli Dede yaptığı konuşmada Alevilerin tek suçunun insanı sevmek olduğunu belirterek, “Alevilerin tek suçu barışa önem vermek, kadın erkek ayrımı yapmadan insana değer vermektir. Bu nedenle Kerbela’dan bu yana horlandık, dışlandık” dedi.

Mehmet Şahin Dede ise Alevilerin, katliamları sadece 40 yıl önce değil binlerce yıl öncesinden yaşadıklarını kaydetti.

Mehmet Yüksel Dede ise katliamdan önce Maraş’ın çok güzel bir şehir olduğunu, toplumun birarada yaşadığını, herkesin işinde gücünde olduğunu dile getirdi. Pir Yüksel bu barışçıl yaşama rağmen bir gün katliama uyandıklarını hatırlattı.

“BİZ SİZİ AFFETMEYECEĞİZ, YÜZLEŞMEK ZORUNDASINIZ”

BAF Başkanı İsrafil Erbil de “Kadınların ve çocukların çığlıkları o duvarda asılıyken biz sizi affetmeyeceğiz. Devlet suçludur. Bununla yüzleşmek zorundasınız” tepkisini gösterdi.

CHP Millevekili Ali Öztunç ise Maraş’ta yaşamını yitirenleri 40 yıl değil 400 yıl geçse de anmaya devam edeceklerini söyledi.

Katliamların nedenlerinin çok iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yapan HDP Milletvekili Zeynel Özen Maraş’taki katliamın ardında yatan nedenlerin  ekonomik, siyasal ve inançsal olduğuna dikkat çekti.

Konuşmaların ardından Maraş Katliamı tanıkları o gün yaşadıklarını anlattı.

Sanatçı Ali Sizer kürtçe ağıt söyledi. Mustafa Kılçık’ın yönetiminde yetişen BAF ve Nurhak Kültür evi zakirleri deyişler seslendirdi.

Deyişler eşliğinde semahlar dönüldü.

Anma çerağların sırlanması ile sona erdi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Maraş, Katliamı, 40., Yılında, İngiltere, Parlementosunda, anıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Maraş Katliamı 40. Yılında İngiltere Parlementosunda anıldı
Maraş Katliamı 40. Yılında İngiltere Parlementosunda anıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı