Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Kasım 2017 - Pazartesi 09:50
 
Mersindeki Esrarengiz Kazıda Yeni İddaa...
Mersin Tarsus İlçesiʹnin 82 Evler Mahallesiʹnde, Özel Harekât polislerinin gözetiminde 1 yıldır sürdürülen kazı bitti ancak tartışması bitmedi.
KÜLTÜR Haberi
Mersindeki Esrarengiz Kazıda Yeni İddaa...

Yaklaşık 1 yıldır, brandaların altında büyük bir gizlilikle sürdürülen çalışmalar sırasında efsaneler uç uca eklendi.

Bir polisin buradaki kazı nedeniyle öldürüldüğü iddialarının yanı sıra kimi “Kral Dakyanusʹun hazinesi bulundu” dedi, kimi “Hz. Musaʹnın 2600 yıldır kayıp sandukası aranıyor” dedi. “Tonlarca altın çıktı” efsanesi en itibar edileni olurken, Türkiyeʹnin konuştuğu kazı “Hiçbir şey bulunmadı” denilerek bitirildi.

Tam da bu sebeple bu gizemli kazı alanı hâlâ konuşulmaya devam ediyor. Kültür eski Bakanı ve CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise yepyeni bir iddia ile ortaya çıktı.

Sağlar, “Kazı yapılan bölgede, İncilʹde Tarsuslu Paul olarak geçen ve İsaʹnın ilk havarileri arasında bulunan, St. Paulʹün mezarının arandığını sanıyorum” dedi.

Sağlar, Tarsusʹun tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını da belirterek şunları kaydetti:.

ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN PARA:

Kültür Bakanlığım döneminde, dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal örtülü ödenekten Mersin İl Özel İdaresiʹne para gönderdi ve Vatikanʹın Ankara Büyükelçisiʹnin de beni ziyarete geleceğini söyledi. O hafta Büyükelçi geldi. Tarsusʹtaki kilisenin kendileri için çok önemli olduğunu, Aziz Paulʹün mezarının da kilise civarında olduğuna inandıklarını söyledi. Restorasyon tamamlandı ama o zaman mezar aranmadı..

O MEZARI ARADILAR:

Aldığım bilgi ve tahminimce şimdiki kazıda, mezar arandı. Güvenlik önlemleri doğal ama arkeolojik bir kazı yapıldığı açıklansaydı, bunca spekülasyona meydan verilmezdi. Eğer mezar bulunursa Tarsus, Hristiyanlar için bir numaralı merkez olur ve milyonlarca turist ibadete gelir.

Aziz Paulʹün mezarı Romaʹda mı Tarsusʹta mı?.

Tarsusʹta doğan Aziz Paulʹe adanan kilise, M.S 11ʹinci yüzyılda inşa edildi. 1993ʹde Vatikan tarafından bu kilisede “Aziz Paul Ayin ve Sempozyumuʹʹ yapıldı. St. Paul, Hristiyanlığın yaygınlaşması için büyük mücadele veren isim olarak biliniyor. Kilisenin tavanında, Hz. İsa, Yohannes, Mattios, Marcos ve Lucasʹın freskleri  bulunuyor. Bazı tarihçiler ise St. Paulʹün mezarının, Romaʹdaki bazilikada olduğunu iddia ediyor. Bazilikada kazı yapılmış, bulunan bazı kemiklerin St. Paulʹe ait olduğu öne sürülmüş, ancak bu durum kesinlik kazanmamıştı.. .

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Mersindeki, Esrarengiz, Kazıda, Yeni, İddaa...,
Yorumlar
Haber Yazılımı