Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Mayıs 2016 - Pazartesi 22:33
 
MHP Genel Merkezden
MHP Genel Merkeziʹnce, olağanüstü kurultayı toplamakla görevlendirilen "Çağrı Heyeti" üyeleri hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu
SİYASET Haberi
MHP Genel Merkezden

Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği 2016/11529 noʹlu şikayet dilekçesinde, "Çağrı Heyeti" üyeleri Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç hakkında, Türk Ceza Kanunuʹnun 217. maddesi uyarınca, soruşturma açılmasını istedi.

"KORSAN KONGRE" VURGUSU

Başvuruda, Ankara 12ʹnci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından olağanüstü kurultay çağrısı yapmak üzere, Çağrı Heyeti oluşturulmasına ilişkin kararın MHP Genel Merkezi tarafından temyiz edildiği, bu başvurunun sonucu beklenmeden, üst kurul delegelerinin "korsan kongre"ye davet edildiği belirtildi.

ÇAĞRI HEYETİʹNİN AÇIKLAMASINA GÖNDERME

Suç duyurusu dilekçesinde, bazı üst kurul delegelerinin Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk mahkemelerine başvurmaları üzerine olağanüstü kurultay kararının infazının tedbiren durdurulduğu hatırlatıldı.

Bu kararlara rağmen, Çağrı Heyetiʹnin mahkeme kararlarını, "yok hükmünde saydığı ve tanımayacağını" açıkladığı vurgulandı.Ankara Valiliğinin "Kongrenin toplanmayacağı" yönündeki açıklamasına rağmen, Çağrı Heyetiʹnce delegelerin ve kamuoyunun, kongrenin yapılacağı alana "Kaos çıkartmak" için davet edildiği, "Vatandaşların yasaya aykırı davranmak konusunda teşvik ve tahrik edildiği" ileri sürüldü.

"ÇAĞRI HEYETİ TAHRİK EDİYOR, SUÇ İŞLİYOR"

Dilekçede, Yargıtay kararı kesinleşmeden harekete geçen Çağrı Heyetiʹnin suç işlediği iddia edilerek şunlar kaydedildi:

"Karar kesinleşmediği için yetkisi olmaksızın kongre tarihi açıklayan, bu konuda yetkisi olmadığı için yaptığı işlemler ihtiyati tedbir yoluyla durdurulan Çağrı Heyeti, kongrenin hukuken yapılmasının mümkün olmadığını bilmelerine rağmen, tarafsızlıklarını yitirmek suretiyle son ana kadar vatandaşları güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirecek tahriklerini sürdürmüşlerdir. Mevcut mahkeme kararlarının varlığına rağmen, karar kesinleşmediği için hiçbir yetkisi olmadığı halde, kongre çağrısı yapan ve de mahkeme kararlarına rağmen vatandaşları, kongrenin yapılacağı ilan edilen alanda toplanmaya davet eden Çağrı Heyetiʹnin kamu barışını bozmaya elverişli eylemleri suç teşkil etmektedir."Bulutʹun suç duyurusu dilekçesinde, Çağrı Heyeti üyeleri hakkında soruşturma talebine dayanak gösterdiği Türk Ceza Kanunuʹnun 217. maddesi, "Halkı kanunlara uymamaya alenen tahrik eden kişi, tahrikin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır" hükmünü içeriyor. MHPʹde olağanüstü kurultayı toplamakla görevlendirilen Çağrı Heyetiʹnce, Yargıtayın kararını açıklamasının ardından, yeni bir tarih ve saat belirlenerek, olağanüstü kurultayın toplanacağı bildirildi.

ÇAĞRI HEYETİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

MHPʹde olağanüstü kurultayı toplamakla görevlendirilen Çağrı Heyetiʹnce, Yargıtayın kararını açıklamasının ardından, yeni bir tarih ve saat belirlenerek, olağanüstü kurultayın toplanacağı bildirildi. Çağrı Heyetiʹnce yapılan yazılı açıklamada, Ankara 12ʹnci Sulh Hukuk Mahkemesinin verdiği yetkiye dayanarak, yasal süresi içerisinde 15 Mayıs 2015 Pazar günü saat 10.00ʹda Büyük Ankara Oteliʹnde, mahkeme kararında belirtilen gündem ile Milliyetçi Hareket Partisiʹnin olağanüstü kurultayının toplanacağının duyurulduğu belirtildi. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Çağrı Heyetiʹnin dışında cereyan eden hukuki gelişmeler sonucunda kongrenin yapılamayacağı kararı tarafımıza tebliğ edildi. Ancak daha sonra, Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesinin vermiş olduğu tedbir kararının kaldırılması ve kongrenin yapılabileceği yönündeki karar üzerine, Ankara 25. İcra Müdürlüğünün, infazı uygulayacağı düşünülerek, önceden hukuki olarak ilan ettiğimiz yerde, ilan ettiğimiz saate kadar bekleme hakkımızı kullandık. Saat 10.00 itibarıyla 2. İcra Hukuk Mahkemesinin kararının infaz edilmediğini ve dolayısıyla olağanüstü kongrenin önünün açılmadığına şahit olduk." Çağrı Heyetiʹnin 12.Sulh Hukuk Mahkemesi kararını yerine getirerek gerçekleştirilecek kurultayın, kolluk kuvvetleri tarafından "cebren" engellendiği de iddia edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu sebeple ortaya çıkan hukuki karmaşayı giderme adına heyetimiz, Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi kararını kesinleştirmesiyle, görevine devam etme kararı almıştır. Yargıtay kararından sonra, olağanüstü kongre için aynı gündem ile yeni bir tarih ve saat belirleyip, olağanüstü kongrenin yapılmasını temin edeceğiz."

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: MHP, Genel, Merkezden, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı