301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 00:42
 
Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal hakkında tahliye kararı!
Yargıtay 16. Dairesi, adil yargılanma talebiyle 213 gündür ölüm orucunda olan avukat Aytaç Ünsal hakkında tahliye kararı verdi.
YAŞAM Haberi
Ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal hakkında tahliye kararı!

Halkın Hukuk Bürosuʹndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, ˮBu karar ile Ebru Timtikʹi tahliye etmeyenler Ebrumuzun katili olduğunu bir kez daha ilan etmiştirˮ denildi.

Yargıtay 16. Dairesi, 213 gündür ölüm orucunda olan Ünsalʹın ʹcezaevi şartlarında kalmasının hayati bakımdan tehlike yaratacağı anlaşıldığındanʹ iyileşinceye kadar infazının durdurulmasına ve derhal salıverilmesine karar verdi.

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesiʹnde tutulan Ünsalʹın sağlık durumunun kötüye gittiği belirtilirken; hastanede hazırlanan raporda bağışıklık sisteminin çöktüğü, pandemi döneminde hastanede kalmasının riskli olduğu ve taburcu edilmesi gerektiği ifade edilmişti.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında yargılanan avukat Aytaç Ünsal ve avukat Ebru Timtik adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başlamıştı.

Timtik, 27 Ağustosʹta ölüm orucunun 238ʹinci gününde Bakırköy Dr. Sadi Konuk Hastanesinde yaşamını yitirmişti.

ˮEbru Timtikʹi tahliye etmeyenler katil olduğunu bir kez daha ilan etmiştirˮ

Halkın Hukuk bürosu, Ünsalʹın tahliye edildiğini Twitter hesabından paylaştığı mesajla duyururken, konuya ilişkin şu açıklama yapıldı:ˮYargıtay 16. Ceza Dairesiʹnin bugün tarihli kararı ile büromuz avukatı Aytaç Ünsal tahliye edilmiştir.

Bu karar ile Ebru Timtikʹi tahliye etmeyenler Ebrumuzun katili olduğunu bir kez daha ilan etmiştir.

ˮNe olmuştu?

ÇHD davasında 20 Mart 2019ʹdaki duruşmada kararını açıklayan mahkeme, avukatlara 18 yıl 9 ay ile 3 yıl 1 ay 15 gün arasında hapis cezalarına hükmetmişti.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi de Ekim 2019ʹda itirazları reddederek dosyayı Yargıtayʹa göndermişti.Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında verilen 159 yıldan fazla cezanın, avukat Barkın Timtikʹe verilen ceza hariç onanması yönünde görüş bildirdi.

Tebliğnamede sadece, TCKʹnın 314/1 maddesi uyarınca ˮörgüt kurmak ve yönetmekˮ suçundan 18 yıl 9 ay hapse mahkum edilen avukat Barkın Timtikʹin cezasının bozulması, onun da diğer avukatlar gibi ˮörgüt üyeliğindenˮ cezalandırılması gerektiği ifade edildi.Savcılığın tebliğnamesi Yargıtay 16. Ceza Dairesine gönderildi.Derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal adil yargılanma hakkı için ölüm orucuna başladı.Anayasa Mahkemesi, 14 Ağustosʹta ölüm orucundaki avukatlar Aytaç Ünsal ile Ebru Timtikʹin tahliye talepli tedbir başvurusunu, ˮMaddi veya manevi bütünlüklerine yönelik ciddi bir tehlike yokˮ  gerekçesiyle reddetti. TIKLAYIN - Demokrasi İçin Birlik: Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Adalet Bakanı inisiyatif kullanmalıTIKLAYIN - Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik, hayatını kaybetti

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Ölüm, orucundaki, avukat, Aytaç, Ünsal, hakkında, tahliye, kararı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı