301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Aralık 2020 - Salı 03:23
 
Öztrak''Çıplak Arama Fetöcü PKK iddaaları diyerek Geçiştirilemez.''
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısı sonrasında CHP Genel Merkezinde düzenlenen basın toplantısında ‘çıplak arama işkencesi’ hakkında konuştu.
GÜNDEM Haberi
Öztrak''Çıplak Arama Fetöcü PKK iddaaları diyerek Geçiştirilemez.''

HDP’li Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gündeme getirdiği ve AKP Genel Başkanı Yardımcısı Mahir Ünal’ın ve grup başkan vekillerinin yalanladığı ’emniyet ve cezaevlerindeki çıplak arama işkencesi’ sorusuna Öztrak, “Her şeyden önce öyle Fetö’cü PKK iddiaları diyerek, geçiştirilemez.

Bu iddialar son derece yaygın bir şekilde gelmektedir ve bu iddialar ciddidir. 

Bir dönem Cezaevi Araştırma Komisyonu üyesi olan Veli Ağbaba, iktidar fetö ile kol kolayken benzer iddiaları gündeme getirmişti.

2016’da Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü de İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda yaptığı açıklamada ‘çıplak aramanın var olduğunu’ ifade etmişti.

Dolayısıyla konu ciddidir, bu konuyu ‘onu söyleme bunu söyleme’ demek insan haklarına aykırıdır.

Bu iddialar İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nda ciddiyetle araştırılması devlet olmanın da gereğidir. Ayrıca İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Karaca, bu konuda bir meclis araştırmasına açılması önergesini de bugün vermiştir. Dolayısıyla bu iddiaların üzerine gitmek ve daha çağdaş yöntemler bulunmalı” diye konuştu.

Uşak’ta Cemaat operasyonları kapsamında gözaltına alınan 30 kadına uygulanan ‘Çıplak arama’ işkencesi, çağdışı muameleyi sosyal medyada ifşa eden mağdur sayesinde duyuldu. Mağdur kadınların sesini HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Meclis’e taşıdı.

AKP’li siyasiler ise ‘belge yok’ diyerek işkenceyi yok saysa da olay pek çok kesimin tepkisini çekti.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Öztrak''Çıplak, Arama, Fetöcü, PKK, iddaaları, diyerek, Geçiştirilemez.'',
Yorumlar
Haber Yazılımı