301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
05 Aralık 2017 - Salı 11:11
 
Pendik Belediyesi’nden Esnafı Mağdur Eden Karar...
Necati Atagül/Pendikʹte esnafı da vatandaşı da mağdur eden alkol yasağı uygulaması AKPʹli ilçe belediyesinin 8 Haziranʹda aldığı meclis kararı ile tekel bayilerinde başladı.
SİYASET Haberi
Pendik Belediyesi’nden Esnafı Mağdur Eden Karar...

Tekel bayilerinin açılış saatini 07.00, kapanış saatini 22.00 olarak belirleyen karar, esnafı zor durumda bıraktı.

22.00ʹdan sonra alkol satması yasak olan tekel bayilerinin bu saatten sonra su, sigara, dondurma, sigara gibi ürünleri satması da yasaklanmış oldu.

22.00ʹda dükkanlarını kapatmak zorunda kalan esnaf maddi kayba uğrarken vatandaş da ihtiyaçlarına alamadığı için zor durumda kaldı.

Bunun üzerine esnaf meclis kararının iptali için idare mahkemesine başvurdu.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 6. İdare Dava Dairesi de eylül ayında aldığı karar ile işyeri kapanış belirleme yetkisinin belediye meclisinde değil encümen de olduğu belirterek uygulamanın yürütmesini durdurdu..

ENCÜMEN KARAR ALINDI.

Konu mahkemeye yansıyınca Pendik Belediyesi Encümeniʹnden gereken karar çıkartıldı.

Kararda bu kez tüm işletmelerin çalışma saatleri 07.00-22.00 olarak belirlendi.

Bu saatlerin dışında çalışmak isteyen tüm işletmelerin “gece çalışma izin belgesi” alması kararlaştırıldı. Ve tekel bayilerinin dışında ilçedeki tüm alkollü restoranlara geçtiğimiz haftalarda zabıta giderek tebligat yaptı. Ve restoranlar 22.00ʹda içinde müşteriler dışarı çıkarılarak kapatıldı.

Şimdi restoranlar 22.00ʹdan sonra çalışma izin belgesi olmasına karşın yeniden izin belgesi almak için belediyeye başvurdu..

ESNAF ENDİŞELİ.

CHPʹli Pendik Belediye Meclis Üyesi Tarık Balyalı, esnafın endişeli bir şekilde belediyeden çıkacak kararı beklediğini belirterek “Pendik Belediyesi uzun yıllardır yeni alkol ruhsatı vermiyor. Şimdi tüm alkollü işletmelerin izin belgeleri tekrar gözden geçirilecek. 30 yıldır burada faaliyet gösteren bu restoranların ne olacağı belli değil. Bu yeni düzenleme ile belediye, Pendikʹe özel bir alkol yasağı getirmiş oldu” dedi..

YAŞAM TARZI DAYATMASI.

Balyalı, 22.00ʹdan sonra alkol satışı yasağının keyfi biçimde genişletilerek tüm alkollü restoranların ve tekel bayilerinin 22.00ʹdan tamamen kapatılmasına yönelik encümen kararına dönüştürülmesini “yaşam tarzı dayatması” olarak niteledi. Tüm işletmelerin 22.00ʹdan sonra kapatılmasının esnafı da vatandaşı da mağdur ettiğini anlatan Balyalı “İlçede 272 tekel bayi var. Sadece alkol satmıyorlar. Yazın sahildeki bayiler dondurma, su satışı ile para kazanıyor. Bu karardan sonra ekonomik olarak darboğaza girdiler. Alkollü restoranların ise 22.00ʹda kapatılması kepenkleri indirmesi demek. 22.00 müşterinin en yoğun olduğu saatler. Buradaki restoranların geçmişi 20-30 yıllık. Hepsinin gece çalışma izin belgesi zaten var” diye konuştu..

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Pendik, Belediyesi’nden, Esnafı, Mağdur, Eden, Karar...,
Yorumlar
Haber Yazılımı