Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
29 Mayıs 2017 - Pazartesi 11:14
 
Rıfat Ilgaz 106. doğum gününde Maltepe’de anıldı
Türk edebiyatının unutulmaz isimlerinden Rıfat Ilgaz, 106. doğum gününde Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikle anıldı.
KÜLTÜR Haberi
Rıfat Ilgaz 106. doğum gününde Maltepe’de anıldı

Usta şair ve yazar için Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programının açılışı, film gösterimi ile yapıldı.

Kısa filmde Rıfat Ilgaz’ın yaşamı ve Yeşilçam’ın unutulmaz klasikleri arasına giren Hababam Sınıfı eseriyle ilgili vatandaşlarla yapılan röportajlara yer verildi. Anma programında ünlü yazar, oğlu Aydın Ilgaz tarafından sevenlerine anlatıldı. Rıfat Ilgaz’ın 7 Mayıs 1911’de Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğduğunu ifade eden Aydın Ilgaz, babasını memleketinde ve Türkiye’nin farklı şehirlerinde düzenlenen programlar ile andıklarını söyledi.

EĞİTİM SİSTEMİNİN ÇARPIKLIĞINA YER VERDİ

Edebiyatın her türünde yapıtı bulunan babasının eğitimci kimliğine de dikkat çeken Ilgaz, “Babam yazdığı bir şiirinde, ‘Hayatta iki işi yaptım. Çocukları okutmak ve yazdığımı çocuklara okutmak’  demişti. ‘Kötü öğretmen, öğrenci, veli yoktur, kötü eğitim sistemi vardır’ derdi. Hababam Sınıfı’ndaki gibi gördüğümüz her şey neşeli, mutlu değildi" şeklinde konuştu. Rıfat Ilgaz’a, Karagümrük Ortaokulu’nda öğretmenlik yaparken 1944 yılında yazdığı, maddi olanaksızlıklar nedeniyle okuluna gidemeyen öğrencilerinin öykülerine yer verdiği  “Sınıf” isimli şiir kitabı nedeniyle altı ay hapis cezası verildiğini hatırlatan Aydın Ilgaz, şunları söyledi:  “Babamın 25 gün sonra yayınlanan bu kitabı yasaklandı. Bir öğretmenin okulundaki öğrencilerinden söz ederek yola çıktığı kitabında, 19 şiirinden 11 şiiri öğrencileriyle ilgili olmasına karşılık babam maalesef altı ay hapishaneye konuldu. Hapishane diyemeyeceğim, hapisten de öte dik duran bir tabut içine konularak, 18 gün orada tutuldu. Düşmesin diye de belinden duvara kelepçelediler. Yaptığı tek şey sınıftaki çocuklarından söz etmesiydi.”

KİTAPLARI HEDİYE EDİLDİ

Aydın Ilgaz daha sonra, anma programına katılanların, usta yazarın yaşamına dair merak ettikleri soruları yanıtladı. Programın bitiminde usta yazarın “Hababam Sınıfı”, “Karadeniz’in Kıyıcığından”, “Sarı Yazma”, “Hababam Sınıfı Uyanıyor”, “Hababam Sınıfı Baskında”, “Üsküdar’da Sabah Oldu”, “Yıldız Karayel” isimli kitapları okurlarına hediye edildi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Rıfat, Ilgaz, 106., doğum, gününde, Maltepe’de, anıldı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Rıfat Ilgaz 106. doğum gününde Maltepe’de anıldı
Rıfat Ilgaz 106. doğum gününde Maltepe’de anıldı
Yorumlar
Haber Yazılımı