Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 13:01
 
Savcılık'tan akıl almaz karar!
"Kendi papağanına işkence yapabilir!"
GÜNDEM Haberi
Savcılık'tan akıl almaz karar!

Master Chef programının yarışmacısı olarak ünlenen ve 17 Aralık 2018 tarihinde sosyal medya hesabında bir papağana işkence yaptığı görüntüleriyle tüm Türkiye'nin tepkisini çeken Murat Özdemir hakkında HAYKURDER - Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu.

Görüntülerin sosyal medya sitesinde paylaşılmasıyla beraber Arnavutköy Polis Merkezine giderek Özdemir hakkında şikayette bulunan HAYKURDER yetkililerinin bu şikayetinin ardından Murat Özdemir gözaltına alınmıştı.

 

Adliyeye götürülen Özdemir, savcılıkta verdiği ifadesinde o gün alkol aldığını ve alkolün dozunu fazla kaçırdığını, papağanı ile ilgili yaptıklarını hatırlamadığını, yaşananların tamamen alkolün etkisi altında olduğunu ifade etmişti. HAYKURDER'in yanı sıra 88 müştekinin daha bulunduğu o soruşturmayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayı tamamlayarak vicdanen çok tartışılacak bir karar verdi.

 

Savcılık Murat Özdemir'in işkence yaptığı papağanın kendisine ait olduğunu belirterek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. HAYKURDER'e tebliğ edilen kararda Murat Özdemir hakkında 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uyarınca idari para cezası verildiğini ve adli yönden işlem yapılamayacağını bildirdi. Türk Ceza Kanununun 151. maddesini düzenleyen Mala Zarar Verme yönüyle işlem yapılan soruşturmayı HAYKURDER Başkanı Erman Paçalı "Hukuk bu kararı kabul ediyor olabilir ancak vicdanlar kabul etmiyor" diyerek tepki gösterdi.

 

Paçalı "Papağanın katili Murat Özdemir değil, hukuk düzenidir"

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Kovuşturmaya yer olmadığına dair kararını değerlendiren Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği Başkanı Erman Paçalı "Hatırlarsınız o görüntüler internete ve sosyal medyaya yansıdığında ülke genelinde infial yaratmıştı. O görüntüler Türk halkının içine asla sindiremediği, sindiremeyeceği görüntülerdi. Nitekim koruma altına alınan o papağan öldü. Tarım ve Orman Bakanı, hükümet yetkilileri, milletvekilleri, bürokratlar, sanatçılar, toplumun yetkililer de dahil her kesimi tepki göstermişti. Bu vahşet olarak nitelenmişti. O gün de sözler verildi. Ama gelinen nokta da bu caniye teşekkür eder gibi bir karar bildirildi. Üstelik bu karar son derece tehlikeli.

 

TCK 151. maddesi sahipli hayvanlara zarar verilmesini "Mala zarar vermek" olarak niteliyor ve kişi sahibi olduğu bir hayvana zarar verdiğinde "Kendi malına zarar vermiştir" denilerek cezasız bırakılıyor. Hayvanlar mal değildir, candır. Bunu her seçim döneminde dillendirip sonra unutan meclis ve milletvekilleri, hükümet yetkilileri ülke genelinde yaşanan tüm bu vahşetin, eziyetin, cinayetlerin sorumlusudur. O papağanın katili Murat Özdemir değil, Murat Özdemir'e bu hakkı tanıyan hukuk düzenidir. Bu düzenlemeleri değiştirmeyenlerdir" dedi.

 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Savcılık'tan, akıl, almaz, karar!, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı