301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
17 Haziran 2016 - Cuma 02:42
 
Silahlı Saldırıya Uğrayan İngiliz Kadın Vekil, Hayatını Kaybetti
İngiltereʹde 41 yaşında ve 2 çocuk annesi İşçi Partili milletvekili Jo Cox, Leeds kenti yakınlarındaki Birstall köyünde yolda silahlı saldırıya uğramıştı.
DÜNYA Haberi
Silahlı Saldırıya Uğrayan İngiliz Kadın Vekil, Hayatını Kaybetti

Silahlı saldırıda ağır yaralanan Cox, hastanede yaşamını yitirdi.

Kritik AB referandumundan bir hafta önce yaşanan saldırı sonrası, ülkedeki tüm kampanya çalışmaları askıya alındı.

YAŞAMINI YİTİRDİĞİ AÇIKLANDI

İngiltere yerel polis şefi İşçi Partili milletvekili Jo Coxʹın hayatını kaybettiğini açıkladı. Öte yandan polis şefi saldırıyla ilgili soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

REUTERS: HEM BIÇAKLANDI HEM DE SİLAHLA VURULDU

Reuters, seçim bölgesinde saldırıya uğrayan AB yanlısı Coxʹun hem bıçaklandığını hem de silahla vurulduğunu bildirdi.

GÖRGÜ TANIĞI: 2 EL ATEŞ EDİLDİ

Bir görgü tanığı, Coxʹa iki el ateş edildiğini söyledi. Helikopterle Leeds kentindeki bir hastaneye kaldırılan Coxʹun hayati tehlikesinin bulunduğu bildirildi.

1 KİŞİ DE HAFİF YARALANDI

Polis, saldırıda 40-50ʹli yaşlarındaki bir erkeğin de hafif şekilde yaralandığını duyurdu. West Yorkshire polisi saldırının ardından 52 yaşındaki bir erkeğin gözaltına alındığını duyurdu.Sosyal medyada yer alan yorumlarda olayın bölgede büyük paniğe yol açtığı belirtilirken, çok sayıda polis ekibinin bölgeye gönderildiği kaydedildi.Milletvekili Coxʹun, 23 Haziranʹda yapılacak Avrupa Birliği (AB) referandumunda İngiltereʹnin birlik içinde kalması için kampanya yürüttüğü ve seçim bölgesi Birstall Yorkshireʹda bir toplantıya katıldığı öğrenildi.

"ÖNCE BRİTANYA" DİYE BAĞIRDI

İngiliz medyasında yer verilen bir görgü tanığı ifadesine göre, saldırgan olay esnasında "Önce Britanya" diye bağırdı. "Önce Britanya", ülkede göçmen ve sığınmacılara karşı görüş ve eylemleriyle gündeme gelen aşırı sağcı bir grubun da adı. Grup, İngiltereʹnin ABʹden ayrılması için kampanya yürütüyor.

LONDRAʹNIN DAHA FAZLA SURİYELİ SIĞINMACI KABUL ETMESİ İÇİN KAMPANYA YAPIYORDU

Cox, İngiltereʹnin daha fazla Suriyeli sığınmacı kabul etmesi için kampanya yapıyordu. İngiliz hükümetini sığınmacı krizi sırasında takındığı tutum nedeniyle eleştiren Cox, son olarak ülkenin Avrupaʹdaki kamplarda 3 bin sığınmacı çocuğu kabul etmesi için nisan ayında İngiliz parlamentosuna sunulan teklife destek vermişti. Bazı görgü tanıkları, saldırı sırasında 2 el ateş edildiğini iddia ederken, bazıları saldırıda bıçak da kullanıldığını savundu.

CAMERON, VEKİLLE DAYANIŞMA MESAJI YAYIMLADI

Coxʹun uğradığı saldırının ardından İngiltere Başbakanı David Cameron ve İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn sosyal medya sitesi Twitterʹdaki hesaplarından milletvekili ile dayanışma mesajı yayımladılar.

CORBYNʹİ ELEŞTİRMESİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Ana muhalefetteki İşçi Partisiʹne mensup Cox 41 yaşında ve iki çocuk annesi.

Cox, 23 Haziranʹda yapılacak AB referandumunda ülkenin birlikte kalmasından yana kampanya yürütüyordu. Cox, geçen günlerde İşçi Partisi lideri Jeremy Corbynʹi eleştirmesiyle gündeme gelmişti.Corybn, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, "büyük şok" yaşadığını söyledi.

REFERANDUM KAMPANYALARI ASKIYA ALINDI

İngiltereʹde 23 Haziranʹda gerçekleştirilecek AB referandumundan bir hafta önce düzenlenen saldırının ardından hem "Brexit" yanlıları hem de karşıtları, geçici olarak kampanya çalışmalarını askıya aldı.

Kaynak: Hürriyet.

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı Editör: Necati Atagül
Etiketler: Silahlı, Saldırıya, Uğrayan, İngiliz, Kadın, Vekil,, Hayatını, Kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı