301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Ağustos 2020 - Cumartesi 22:56
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler: Son 5 yılda 10 gazeteci, çevre haberciliği yaparken öldürüldü
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), bu yıl 22 Ağustos olan ʹDünya Aşma Günüʹ nedeniyle, çevre haberciliği yapan gazeteciler hakkında istatistikler yayımladı.
GÜNDEM Haberi
Sınır Tanımayan Gazeteciler: Son 5 yılda 10 gazeteci, çevre haberciliği yaparken öldürüldü

RSFʹnin yayımladığı rapora göre; son 5 yılda en az 10 gazeteci öldürülürken, çevre haberciliğiyle bağlantılı 50ʹden fazla basın özgürlüğü ihlali yapıldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, yerküre kaynaklarının hızla tüketilmesi gibi çevresel sorunları haberleştiren habercilere yönelik ʹbaskılarıʹ raporlaştırdı. 

RSFʹnin raporuna göre; her yıl, ormanları tahrip etme, yasadışı madencilik, arazi gaspları, kirlilik ve endüstriyel faaliyetlerden ve büyük altyapı inşaat projelerinden kaynaklanan diğer çevresel sorunlarıyla alakalı araştırmalar yapan ortalama iki gazeteci öldürülüyor.Son 10 yılda çevre sorunlarını haber yaptığı için toplam 20 gazeteci öldüğü belirtilirken, bunlardan 10ʹunun son 5 yıl içinde öldüğü aktarıldı.

Son 9 cinayetin 2ʹsi Kolombiyaʹda 1ʹi Meksikaʹda, 1ʹi Myanmarʹda ve 4ʹü Hindistanʹda gerçekleşti.

Bu 9 gazeteciye ek olarak, 2018ʹde, çevresel bir sorunla alakalı haber yapmasının ardından yerel bir palmiye yağı şirketini karalamakla suçlanmasının ardından hapse atıldı ve hapishanedeyken şüpheli bir şekilde öldü.Orta Doğu ve Kuzey Afrikaʹda çevre sorunları uzmanı olan Peter Schwartzstein, yaptığı değerlendirmede çevre gazeteciliğinin geçmişte olduğundan çok daha tehlikeli hale geldiğini belirtirken, ˮBence bunun çoğu çevrenin önemi konusunda artan bir farkındalıkla yakından bağlantılıˮ diyor. ˮÇevre Gazeteciliğine Yönelik Otoriter Savaşˮ başlıklı raporun yazarı olan Schwartzstein, çevre kirliliği ve iklim krizi arttıkça, daha az önemli olarak kabul edilen sorunların, daha fazla kamuoyu bilinci oluşturduğunu belirterek, ˮBu durum, hükümetlerin; medyanın daha önce, daha az endişe duydukları bir kısmına odaklanmasını artırdıˮ görüşünü dile getiriyor. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Sınır, Tanımayan, Gazeteciler:, Son, 5, yılda, 10, gazeteci,, çevre, haberciliği, yaparken, öldürüldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı