301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
25 Aralık 2017 - Pazartesi 22:39
 
Taşeron işçiler dikkat! Bakanlık açıkladı! İşte adım adım taşerona kadro…
Uzun zamandır  taşeron işçiler ne zaman kadroya alınacak sorusunun cevabı tartışılmıştı.
GÜNDEM Haberi
Taşeron işçiler dikkat! Bakanlık açıkladı! İşte adım adım taşerona kadro…

Taşeron işçilerin devlet kadrosuna alınması için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) yayınlandı.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da çıkarılan KHK kapsamında taşeron işçilerin kadrosu ile ilgili sürecin detaylarını resmi internet sitesinden paylaştı.

İşte taşeron kadroya ilişkin her şey

696 SAYILI KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME İLE TAŞERON İŞÇİLERE KADRO.

İşte Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının taşeron işçiler hakkında yaptığı açıklama:.

1. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışanlar sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.. Bu kapsamda;. Sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçilerimize geçişle beraber yıllık 52 gün ilave tediye ödenecektir.. Özel sözleşmeli olmayacak, bir yıllık, üç yıllık, beş yıllık olmayacak, bu işçilerimiz sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir.. Sürekli işçi kadrosuna geçen işçilerimizde yaş sınırı ve eğitim şartı aranmayacaktır.. Geçiş işlemleri, alt işveren işçilerinin çalıştığı idareler tarafından gerçekleştirilecektir.. Sürekli işçi kadrosuna geçiş işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye Bakanlığıʹnın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir.. Bundan sonra personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri yapılmayacaktır.. Geçiş sürecinin 90 gün içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir.. 4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da sürekli işçi kadrosuna geçirilecektir..

2. Bugüne kadar 4/C statüsünde çalışmakta olan Geçici Personeller, 4/B Sözleşmeli Personel statüsüne geçirilmektedir.. 657 sayılı Kanunda Geçici Personel (4/C) statüsü kaldırılmaktadır.. Bundan sonra da bu kapsamda işe başlayacak çalışanlar 4/B statüsünde istihdam edilecektir.. Bugüne kadar 4/C kapsamında atanma hakkı olmasına rağmen talepte bulunmayan Geçici Personele de, (4/B) Sözleşmeli Personel statüsüne geçme hakkı tanınmaktadır..

3. Mevsimlik geçici işçilerimizin en fazla 5 ay 29 gün olan çalışma sürelerinin, ihtiyaç halinde kurum ve kuruluşların talebi üzerine 4 ay kadar daha uzatılabilmesi sağlanmıştır..

4. İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde çöp toplama, temizlik, park ve bahçe işlerinde çalışan alt işveren işçilerimiz ve personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile alt işveren işçisi olarak çalışan işçilerimiz artık bu idarelerinin kendi İktisadi Teşekküllerinde işçi olarak istihdam edilecektir. Bu kapsamda;. İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinde personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ortadan kaldırılacaktır..

İl Özel İdareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşları ve bunların üyesi olduğu Mahalli İdare Birliklerinin İktisadi Teşekküllerinde işçi olarak istihdam edileceklerin geçiş işlemleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığıʹnın koordinasyonunda gerçekleştirilecektir..

Geçiş sürecinin 90 gün içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir..

4 Aralık 2017 tarihinde askerde olanlar ile doğum ve hastalık nedeniyle iş sözleşmesi askıda olanlar da İktisadi Teşekküllerde işçi olarak istihdam edilecektir..

5. Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, Sosyal Güvenlik Kurumları, KHK ekinde listesi bulunan diğer özel bütçeli kuruluşlarda personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihaleleri ile yıl içerisinde 12 aydan kısa süreli işlerde çalışan alt işveren işçilerimiz, 2017 yılında çalıştıkları süre ile sınırlı olmak üzere çalıştıkları kamu idarelerinde geçici işçi pozisyonuna alınacaktır.. 6. Alt işveren firmalarının fesih edilen sözleşmelerden sözleşme konusu işin 80ʹini tamamlamayanlar için yükleniciye 80 ile yapılan işin tutarı arasındaki bedel farkının 5ʹi oranında tazminat ödenecektir.

Bu firmaların kamu kurumlarına ait işlerin yürütülmesinde kullandığı taşınırlar ile tüketim malzemelerini, ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından satın alınmasına veya kiralanmasına imkan sağlanmaktadır..

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Taşeron, işçiler, dikkat!, Bakanlık, açıkladı!, İşte, adım, adım, taşerona, kadro…,
Yorumlar
Haber Yazılımı