301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Kasım 2017 - Pazartesi 00:59
 
Taşeronda son durum: Kadro bekleyişi sona mı eriyor? Taşeron hakkında umut veren açıklamalar…
2 milyona yakın taşeron işçinin kadro beklentisine cevap hükümetten bir bir geliyor.
GÜNDEM Haberi
Taşeronda son durum: Kadro bekleyişi sona mı eriyor? Taşeron hakkında umut veren açıklamalar…

Uzun zamandır kadro bekleyen taşeron işçilerinin son durumu ne?

Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun üzerinde çalıştıkları yeni model nasıl olacak? Başbakan’ın konu ile ilgili son dakika açıklaması yıl sonunu işaret etmişti. Taşeron işçilerinin kadro 2beklentileri için sabırla bekleyişi sürüyor, hükümet kaynaklarından gelen “geç kalmadık” açıklamasının ardından muhalefetten de destek geldi. İşte 2017 taşeronda son durum ve taşeron işçilerin kadro beklentisi hakkında tüm merak edilenler….

TAŞERONA KADRO NE ZAMAN GELECEK?

Başbakan Yıldırım ile yapılan kapalı toplantıda taşeron işçilerin kadro sorununun niçin yıl sonuna kadar çözülmek istendiği sorusu bizzat Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından açıklandı. Bozdağ, “Bu işi yıl sonuna kadar çözmek istiyoruz. Aksi halde iş 2018 yılına kalırsa seçim yatırımı için taşerona kadro verdiğimiz iddia edilir. Onun için acele ediyoruz” dedi.. . .

YILBAŞINA KADAR. 

Maliye Bakan Naci Ağbal taşeron işçilere kadro verilmesine yönelik soruya ise, “Yılbaşına kadar çıkarmayı planlıyoruz” dedi. Bakan Ağbalʹın diğer açıklamaları şöyle;. 1990-2002 yılları arasında büyüme oranının ortalama büyüme oranının yüzde 3.6 olduğunu hatırlatan Ağbal, “AK Parti iktidarları sürecinde 2002-2016 arasında sağlamış olduğumuz büyüme yaklaşık olarak yüzde 6. 7. 1990’lı yıllarla ister uzun vadede ister kısa vadede nerede karşılaştırırsanız karşılaştırın, AK Parti hükümetlerinin büyüme performansı her zaman iyi olmuştur” şeklinde konuştu. Ağbal, 2009 yılından beri Türkiye IMF programı yapmadan kendi ayakları üzerinde mali göstergelerini iyileştirdiğini belirterek, “Bugün borcun milli gelire oranı, bütçe açıkları artarken, Türkiye bütçe açıklarını, borcun milli gelire oranını düşüren nadir ülkelerden bir tanesidir” diye konuştu..

TAŞERON İŞÇİLER İÇİN 20 MADDELİK KANUN TASARISI!.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, devlette 441 bini kamu kurumlarında, 330 bini de belediyelerde olmak üzere toplam 771 bin taşeron işçi çalıştığını, bu işçiler için 20 maddelik çerçeve bir kanun tasarısı hazırlayacaklarını söyledi. Ağbal taşeron işçi maaşlarının ağırlıklı olarak 2 bin lira ila 2 bin 250 lira seviyesinde olduğunu, ancak 7- 8 bin lira alan taşeron işçilerin de olduğunu bildirdi. Bakan Ağbal, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonuʹnda taşeron işçilere ilişkin torba tasarıyla yaptıkları ücret sınırlamasının sadece 8 bin taşeron işçiyi kapsadığını belirtti. Taşeronla ilgili çalışmalarda geç kalmadıklarını ifade eden Ağbal, “Teknik çalışmalar bitti. EKKʹda görüşüp Bakanlar Kurulu ve ardından Meclisʹe sevk edeceğiz. Çok uzun bir kanun tasarısı olmayacak. Belki 20 maddelik bir çerçeve kanun olacak. Çok kısa sürede geçeceğini düşünüyoruz” dedi.. Sözcü’nün edindiği bilgilere göre, taşeronun kamuda nasıl bir statüyle kadroya alınacağı konusunda Çalışma ile Maliye bakanlıkları arasında anlaşmazlık yaşanıyor. Çalışma Bakanlığı, TÜRK-İŞ’in de önerdiği işçinin işini yapanların işçi, memurun işini yapanların memur kadrosuna alınması formülüne sıcak bakarken, Maliye’nin bu işçiler için bütçeye ek yük getirmeyecek şekilde ‘yeni bir statü’ kurulması formülüne yoğunlaştığı belirtiliyor. Halen kamuda 4a memur, 4b sözleşmeli personel, 4c geçici işçi ve 4d işçi olmak üzere 4 farklı statü bulunuyor. Hazırlanan formüllerin arasında taşeron işçilerin bu 4 statünün dışında tutularak 5’inci statüye alınması, böylece hak ve sorumluluklarının ayrıştırılması önerisi de yer alıyor. Kamuda çalışan 750 bin taşeron işçinin kadroya alınması, belediyelerdeki yaklaşık 300-350 bin taşeron işçinin ise dışarıda tutulması da formüller arasında bulunuyor.. .

TAŞERON İÇİN MUHALEFETTEN DESTEK.

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin TBMM Grup Toplantısıʹnda konuştu. Kılıçdaroğlu, “Türkiye bir sorunlar yumağı halinde. Dünya kadar derdimiz var. Ama hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Sözüm söz; bütün bu sorunlardan Türkiyeʹyi arındıracağız. Türkiyeʹyi  dünyanın uygar ülkelerinden birisi haline getireceğiz. 15 yıldır övündükleri şey, yeni hapishaneler yapıyorlar. Sözüm söz hapishane değil fabrikalar yapacağız. Bundan 3 veya 4 yıl önce ilk kez taşeron işçiliği dile getiren onlarla toplantı yapan bu kardeşinizdi. Onların derdi vardı, hakları yoktu, iş güvenceleri yoktu. Dedim ki madem ki sen emekten yanasın haktan hukuktan yanasın o zaman taşeron işçilerin tamamına sahip çıkacaksın dedim. Tamamına sahip çıktık. Bu işin sağı solu yoktur ahlak , alın teri işidir. Bu iş insana değer verme işidir. Biz insana değer vereceğiz bütün değerlerimizin de arkasında duracağız” diye konuştu..

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Taşeronda, son, durum:, Kadro, bekleyişi, sona, mı, eriyor?, Taşeron, hakkında, umut, veren, açıklamalar…,
Yorumlar
Haber Yazılımı