301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Şubat 2021 - Pazar 00:47
 
Tekel bayilerinden eylem kararı
Tekel bayilerinin salgın günlerinde alınan kısıtlama kararlarına tepkileri sürüyor.
BÖLGE HABERLERİ Haberi
Tekel bayilerinden eylem kararı

Türkiye Tekel Bayileri Platformu 11 Martʹta İstanbul Bakırköyʹde eyleme hazırlandıklarını duyurdu.

Türkiye Tekel Bayileri Platformuʹnun (TTBP) yaptığı açıklamaya göre, kurum 11 Martʹta İstanbul Bakırköyʹde bir eyleme hazırlandıklarını duyurdu. 

SoL Haberʹde yer alan habere göre, hafta içi çalışma saatlerine sınırlandırma getirilmesi, hafta sonu cumartesi yarım gün, pazar günü ise tamamen kapalı kalan işyerlerini hatırlatan TTBP, ˮBahse konu marketler mal alımı ve mal kabulünü tek merkezli yaptıklarından iskonto ve raf bedeli adı altında düşük maliyetli alımlar gerçekleştirmekte ve bu alımları özellikle ‘Alkollü İçeceklerʹ grubunda ciddi fiyat indirimine gitmektedirler.Bu kavramda biz küçük esnaflar arasında haksız rekabete yol açacakdurumlar gerçekleşmektedirˮ dedi

ˮTütünde olduğu gibi alkollü içeceklerde de taban fiyat uygulaması getirilmeliˮ

TTBP yaptığı açıklamada tütün mamullerinde olan taban fiyat uygulamasının alkol ürünlerinde de geçerli olması gerektiğini vurgulayarak ˮZincir marketlerden sigara satışının kalkması esnaf için umut verici olsa da ulusal ve zincir marketlerin çalışma saatlerine de bir düzenleme acilen getirilmelidir. Avrupa modeli baz alınırken düzenlemede bu kriterlerde göz önünde bulundurulmalıdır. Şimdi karşımızda daha büyük sorunlar başlıyor ulusal zincir mağazaları küçük ölçekli dükkan zincirleri açarak bizlerin işlerine gözlerini dikmişlerdir. Büyükşehirlerde tekel bayileri zincirleri açarak ʹkioks ve Makrocenter modeliʹ küçük işletmeler ile bizleri bitirme noktasına getireceklerdirˮ ifadelerini kullandı. 

ˮZincir marketler küçük esnafı bitirme noktasına geldiˮ

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

ˮBizler bu ülkede 155 bin tekel bayisi esnafıyız ailelerimiz ve çalışanlarımızla birlikte 700-800 bin kişiyiz.

Zincir marketlerin el atmadığı meslek, gitmedikleri il ve ilçemiz kalmadı. Ülkenin her tarafını kuşatarak küçük esnafı bitme noktasına getirdiler. Yanında eleman çalıştırarak istihdama katkı sağlayan esnafımız ekmek parası kazanamayınca dükkanını kapatmak zorunda kalıyor çalıştırdığı eleman da işsiz kalıyor. Kendi işinin patronu olan esnafımız ailesiyle birlikte artık işçi konumuna geçerek zincir marketlerde reyon görevlisi olarak çalışıyor.

Teknolojiye ayak uydurmayı bahane ederek küçük esnafı günden güne yok ediyorlar. 

İşsizliğin sürekli yükselmesinde esnafımızın yok olması yatıyor.

Zorunlu tüketim mallarından dayanıklı tüketim mallarına kadar tüm ürünleri satıyorlar.

Bu kuralsızlık artık son bulmalı. Perakende Yasasında yapılacak değişiklikle her türlü ürünü satarak piyasayı alt üst edilmesinin önüne geçilmeli ve saat düzenlemesi getirilmeli.ˮ

Ülkemizde zehirli mantar gibi her gün açılan bu 3 harfli ( BİM, A-101, Migros-Jet, ŞOK) zincir marketleri bu tarz market zincirleri tüm küçük esnaf grubunun sattığı ürünleri tek mağaza içinde satışa sunarak rekabet şartlarını zorluyor. 

Tekelleşen bu zincir marketlere dur demek için ʹbu ülkede ki küçük ve orta ölçekli tüm esnaf grubunun rekabet etme şansını ortadan kaldırmıştır.

Her gün kapanan küçük esnafın yanında olmak adına tüm meslek grubu ve işyerleri etkilenmektedir.

ˮEsnaf artık icralık durumdadırˮ

ˮİstanbulʹa tüm meslek gruplarımızı ve diğer küçük esnaflar tüm illerden esnaflar bu haklı mücadeleye davetlidir. Esnaf artık bağkur primini ve kredilerini dahi yatıramaz hale gelmiştir, icralık durumdadır. Üzerimizdeki baskılar cezalarda tuzu biberidir.ˮEsnafın ortadan kalktığı durumda da üreticiden tüketicisine kadar herkesin mağdur olacağı bir perakendecilik anlayışıyla karşı karşıya kalacağız. Anayasanın 173ʹüncü maddesi devlet esnaf ve sanatkârlarını koruyucu ve destekleyici tedbirleri almak ile yükümlüdür.ˮ

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Tekel, bayilerinden, eylem, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı