301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
22 Mart 2014 - Cumartesi 19:23
 
TÜRÇEK DİYORKİ,SU ZENGİNLİĞİMİZDİR KORUYALIM
Türkiyenin en köklü çevre kuruluşu olan TÜRÇEK (Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu) diyor ki:ʹʹSu Zenginliğimizdir Koruyalım.ʹʹ
DÜNYA Haberi
TÜRÇEK DİYORKİ,SU ZENGİNLİĞİMİZDİR KORUYALIM

1992 yılında Brezilya’nın Rio de Janerio kentinde yapılan BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda suyun önemi gündeme geldikten sonra 1993 yılından itibaren her 22 Mart Dünya Su Günü olarak kutlanmaktadır.

Birleşmiş Milletler Dünya Su Günü’nü dünyadaki su kaynakları ile ilgili çalışmaları gündeme getirmek ve ödüllendirmek üzere koordine etmektedir.

Her yıl farklı bir tema altında kutlanılan Dünya Su Günü’nün bu yıl ki teması “Su ve Enerji”dir.
Su, dünyamızın 2/3’ünü kaplayan, hayatın en önemli elementlerinden biridir. Uzaydan bakınca mavi bir gezegen olmamızı sağlayan su, aslında kullanılabilir su açısından göründüğü kadar büyük bir potansiyele sahip değildir. Eğer dünyanın okyanuslardaki, buzullardaki, akarsu ve göllerdeki, yeraltındaki tüm sularını 5 litrelik bir kaba koyabilseydik, insanoğlunun kullanabileceği su miktarı yaklaşık 1 kaşık kadar olurdu. Bu kadar az kullanılabilir suyumuzun  büyük bölümünü kirletmeye ve bilinçsizce kullanmaya devam ediyoruz.
Küresel iklim değişikliğinin konuşulduğu bu günlerde, yağışlarda görülen değişimin etkileyeceği alanlardan biri ülkemizin de içinde bulunduğu Akdeniz havzası ve çevresidir. Bir yandan yıldan yıla değişen yağış miktarları, diğer yandan su kaynaklarımızın hatalı kullanımı neticesinde önümüzdeki yıllarda ciddi bir su problemi ile karşı karşıya kalabiliriz.
Su havzalarını etkileyen yapılaşma, taşıma kapasitelerinin üzerinde yapımı planlanan HES’ler, yer altı suyunun aşırı ve hatalı kullanımı gibi sorunlar Dünya Su Günü’nde yüzleşmek zorunda olduğumuz problemlerdir. Bu problemlerin çözümünde, suyun korunması ve dikkatli kullanımında herkese görevler düşmektedir. Su asla bir ticari meta olarak görülmemeli, ekosistemin devamını sağlayan önemli bir kaynak olduğu unutulmamalıdır.
Su kaynaklarının  etkin ve sürdürülebilir kullanımı konusunda ülkemizdeki bilinç düzeyi artmış olmakla birlikte istenilen düzeyde değildir.Koruma kullanma dengesini gözeterek su tüketelim

Türkiyenin en köklü çevre kuruluşu olan TÜRÇEK (Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu) diyor ki:ʹʹSu Zenginliğimizdir Koruyalım.ʹʹ

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: TÜRÇEK, DİYORKİ,SU, ZENGİNLİĞİMİZDİR, KORUYALIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı