301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
06 Ağustos 2015 - Perşembe 19:51
 
Tuzla’daki Kazanın Ardından Nitrik Asit Soluyan Vatandaşlara Uyarı
Kimya Mühendisleri Odası Istanbul Şubesi uyarıda bulundu.
SAĞLIK Haberi
Tuzla’daki Kazanın Ardından Nitrik Asit Soluyan Vatandaşlara Uyarı

Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Serkan Küçük, dün Tuzlaʹda yaşanan kaza sonrası akut tehlikenin sona erdiğini belirterek nitrik asit buharı soluyan ve olumsuz etkilenen vatandaşların bir an önce en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

SİMÜLASYONA GÖRE NİTRİK ASİT BUHARI 2.1 KİLOMETRE MESAFEYE ULAŞTI

Tuzlaʹdan yaşanan kazanın etkilediği bölgeyi hesaplamak üzere, rüzgar hızını da göz önünde bulundurarak simülasyon hazırladıklarını belirten Küçük "Teorik olarak, 1 saat içerisinde tanka 5 metre mesafede bulunan kişiler ölüm riski altındaydılar. Tanka 55 ila 114 metre mesafede bulunanların ciddi sağlık riskiyle karşı karşıya kalma potansiyeli olduğunu gördük. Tanktan 2.1 km mesafeye kadar nitrik asit buharlarının erişme potansiyeli olduğunu gördük. Bu mesafe, rüzgar yönünü de dikkate aldığımızda pek çok sanayi tesisi ve yerleşim yerini kapsıyor" dedi.

TÜRKİYE ENDÜSTRİYEL KAZALARA MÜDAHALEYE HAZIR DEĞİL

Kazanın hemen ardından ekiplerin yangına müdahale ve tahliye yöntemlerini eleştiren Küçük, "Dün hemen fabrikalar boşaltıldı. Asit buharı söz konusuysa ve siz insanları dışarı çıkarırsanız, hava solumayı engelleyemeyeceğiniz için riski arttırırsınız. Burada uygulanabilecek iki yöntem vardır. Birincisi bütün havalandırma ve klima sistemlerini kapatarak, hava girişlerini engelleyerek insanları yerinde, kapalı alanlarda korursunuz. İkincisi ise rüzgar yönünün tersi istikametinde tahliye yaparsınız" diye konuştu. Olay yerinde görev yapan ekiplerin risk alarak çalıştığını belirten Küçük, "Dün yaşanan endüstriyel kaza, bizlere bir kez daha İstanbul ve Türkiyeʹnin bu tür kazalar sonrası müdahale yöntemine henüz hazır olmadığını gösterdi" dedi.

"OLASI BİR DEPREMDE 110 OLAY OLABİLİR"

Küçük sözlerine şöyle devam etti: "Kimyasal madde kazalarından kaynaklanan olaylar ʹikincil afetʹ olarak tanımlanır. İstanbul ve yakın çevresi deprem tehlikesi altında bir kent. Dün sadece bir tank delindi ancak bir deprem sonrası 110 olay olabilir". Küçük, başta Kimya Mühendisleri Odası olmak üzere meslek odalarının denetim mekanizmalarından uzak tutulduğu eleştirisinde bulundu. Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi üyesi Kübra Ayçiçek ise Tuzlaʹda yaşanan kazanın sıradan bir kaza olmadığının, büyük bir endüstriyel kaza olduğunun altını çizdi.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Tuzla’daki, Kazanın, Ardından, Nitrik, Asit, Soluyan, Vatandaşlara, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı