Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
30 Mayıs 2017 - Salı 16:39
 
Tuzla Piyade Okulu İddianamesi Tamamlandı
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Tuzla Piyade Okuluʹndaki darbe girişimi öncesi ve darbe girişimi sırasındaki eylemlere ilişkin iddianame hazırlandı.
GÜNDEM Haberi
Tuzla Piyade Okulu İddianamesi Tamamlandı

Savcılık, 35ʹi tutuklu 40 rütbeli askerin, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "TBMMʹyi ortadan kaldırmaya teşebbüs", " Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarını işlediğini iddia etti ve sanıkların her biri için 3 ʹer kez ağırlaştırılmış müebbet ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 15ʹer yıla kadar hapis cezası istedi.. 

382 SAYFALIK İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından hazırlanan 382 sayfalık iddianamede 2ʹsi binbaşı, 2ʹsi yüzbaşı, 6ʹsı üsteğmen, 28ʹi teğmen, 1ʹi astsubay, 1ʹi uzmançavuş olmak üzere 40 kişi şüpheli olarak yer aldı.  

DARBE GİRİŞİMİ GÜNÜ TOPLANTI YAPILDI

İddianamede 2. Zırhlı Tugay Komutanlığında yapılan toplantıda darbe teşebbüsü kapsamında sivil kişilerin enterne edilmesi ve E-5 karayolu ile bağlantı yollarının kontrol edilmesi görevinin Tuzla Piyade Okuluna verildiği, Tuzla Piyade Okulundaki faaliyetleri de bizzat okul komutan vekili Albay Rıfkı Keserʹin organize ettiği belirtildi. Bu görevlendirme doğrultusunda Rıfkı Keserʹin, darbe girişimi günü mesai saatleri icerisinde gece kullanılacak silahlar ile enterne edilecek kişilerin ellerini ve ayaklarını bağlamak icin 50 adet plastik kelepce ve 15 adet koli bandı aldırdığı, bu kapsamda göreve çıkacak kursiyer teğmenler ve üsteğmenler ile birebir görüşmeler gerçekleştirdiği ve toplantı yaptığı kaydedildi. 

SİVİL ARAÇLARLA ÇIKTILAR...

BAŞARISIZ OLUNCA KAMUFLAJLARI ÇIKARDILAR...

İddianamede Tuzla Piyade Okulundan çıkış yapan dokuz adet sivil aracın başlarında şüpheliler Servet Kartal, Efraim Yılmaz ve İbrahim Karakuşʹ un bulunduğu, 5 araçlık konvoyun Kadıköy sahile, 2 araçlık konvoyun Kartal köprüsüne, 2 araçlık konvoyun ise Üsküdar Ünalan sapağına gittikleri belirtildi.

İddianamede darbeci askerlerin, trafiğin artması, güvenlik güçleri ile vatandaşların müdahele etmeleri, darbe girişiminin başarısızlığa uğradığının anlaşılması üzerine, kamuflajlarını çıkartarak sakladıkları, silahlarını araçta ayaklarının altına koydukları ve 02.00 sıralarındda Tuzla Piyade Okuluna ve ikametlerine geri dönüş yaptıkları belirtildi.  

DARBE GİRİŞİMİNİ ORGANİZE EDEN ALBAY FİRARİ...

İddianamede yer verilen tanık beyanlarında darbe girişimi faaliyetlerini organize eden Okul Komutan Vekili Albay Rıfkı Keserʹin 18 Temmuzʹdan bu yana firari olduğu kaydedildi. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Tuzla, Piyade, Okulu, İddianamesi, Tamamlandı, , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı