301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
13 Ekim 2017 - Cuma 14:03
 
Ümit Zileli ''Cumhuriyet Benim '' festivalinde
Gazeteci-yazar Ümit Zileli, Maltepe Belediyesi tarafindan düzenlenen "Cumhuriyet Benim" festivaline katıldı.
KÜLTÜR Haberi
Ümit Zileli ''Cumhuriyet Benim '' festivalinde

Gazeteci-yazar Ümit Zileli, Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen ve 1 ay boyunca çeşitli etkinliklerle sürecek Cumhuriyet Festivali’nde, Maltepelilerle buluştu.

Zileli, “Bence Türkiye’deki tek yapıştırıcı etken Cumhuriyetçilik. Bugün İslam ve Ortadoğu coğrafyasına bakın tek farklı ülkenin Türkiye olduğunu göreceksiniz” dedi.

Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde, senaristliğini Turgut Özakman’ın, yönetmenliğini Ziya Öztan’ın yaptığı ve başrollerini Rutkay Aziz, Savaş Dinçel, Hülya Aksular, Dolunay Soysert ve Macide Tanır’ın paylaştığı “Cumhuriyet” dizisinin üçüncü bölümü gösterildi.

“GÜNEŞLİ GÜNLER BİZLERİ BEKLİYOR”

Gösterimin ardından gazeteci-yazar Ümit Zileli, Cumhuriyet temalı bir söyleşi gerçekleştirdi.

Türkiye’deki tek birleştirici etkenin Cumhuriyet olduğunu ve Cumhuriyet’in felsefesinin de rasyonel düşünmek olduğunu söyleyerek konuşmasını sürdüren Zileli, “Bugün İslam ve Ortadoğu coğrafyasına bakın tek farklı ülkenin Türkiye olduğunu göreceksiniz. Cumhuriyet, içtihat kapısını açarak İslam’ın aydınlık yüzünü bizlere göstermiştir.

Biz o 53 İslam ülkesinden farklıysak, bunu Mustafa Kemal’e ve onun eseri Cumhuriyet’e borçluyuz. Eğer Mustafa Kemal, padişah olmayı kabul etseydi, ne güzel İstanbul’u başkent yapardı ama bu 10 yıl sürerdi. Ne olurdu? Türkiye diye bir ülke olmazdı. Burası, gerçekten Türklerin son sığınağı. Bu sığınak da giderse tamamen yok oluruz. Ancak umutsuzluğa kapılmaya gerek yok; güzel ve güneşli günler bizler için yakındır” şeklinde konuştu. Söyleşi sonrası Zileli’ye plaket takdim edildi. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Ümit, Zileli, ''Cumhuriyet, Benim, '', festivalinde,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Ümit Zileli ''Cumhuriyet Benim '' festivalinde
Ümit Zileli ''Cumhuriyet Benim '' festivalinde
Yorumlar
Haber Yazılımı