Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Mart 2017 - Perşembe 09:23
 
Ünlü Pinhan Restoranʹın Sahipleri FETÖʹnün Kasası Çıktı
Kaynak Holding ve bağlı şirketlere yönelik Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığıʹnca yürütülen soruşturmalardan ilki tamamlandı.
GÜNDEM Haberi
Ünlü Pinhan Restoranʹın Sahipleri FETÖʹnün Kasası Çıktı

Fetullahçı Terör Örgütüʹnün (FETÖ) İstanbulʹun Anadolu yakasındaki bütün toplantı ve organizasyonlarının yapıldığı Pinhan restorantın yöneticileri ile Bank Asyaʹnın eski ortağı Ali Çelikʹin de bulunduğu toplam 47 şüpheli hakkında "Silahlı Terör Örgütü Kurmak ve Yönetmek, Terör Örgütüne Finansman Sağlamak, Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etmek"in de aralarında bulunduğu birçok suçtan fezleke düzenlendi.

178 sayfalık fezleke, başsavcı Fehmi Tosun tarafından İstanbul Ağır Ceza Mahkemesiʹnde kamu davası açılmak üzere Çağlayan Adliyesiʹne gönderildi.

Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Önelge tarafından hazırlanan fezlekede, 1 numaralı şüpheli örgütün kasası olarak belirtilen Ali Çelik. Maltepeʹde bulunan restoranın da örgütün gizli toplantılarının ve kara paralarının aklandığı merkez olduğu kaydedildi.

ÖRGÜT TOPLANTILARI PARASIZ

Restoranda yapılan aramalarda örgütün gizli toplantılarına ait belge ve bilgilerin ele geçirildiği kaydedilen fezlekede, bu toplantılar için hiçbir ödeme yapılmadığının tespit edildiğine de yer verildi.

TUSKON, FİADER, ATILIM ve MARİFED gibi FETÖ dernek ve kuruluşlarının burada yemekli toplantı yaptıkları, yemek karşılığı ödenmediği, ticari bir kuruluş olmasına rağmen restorandan "ödenmez" fişiyle ücret alınmadığı belirlendi.

HİMMET BU ŞİRKETTE AKLANDI

Örgüt üyelerinin kendi içlerinde birbirleriyle iş yaparak parayı döndürdükleri, izini kaybettirmek maksadıyla da himmet, kurban, burs ve abonelik gibi paralarla harmanlayarak sanki ticaretten elde edilmiş süsü verdiği, Pinhan restoranın da bu amaçla kullanıldığı fezlekede açıkça ifade edildi.

KASA ALİ ÇELİK

Fezlekede, FETÖʹnün kasası Ali Çelikʹe de yer verildi.

Çelikʹin FETÖ/PDY terör örgütünün yöneticisi ve finansçısı olduğu, örgüt lideri Fetullah Gülen ile birebir görüştüğü kaydedildi. Çelikʹin örgütün ikinci adamı Mustafa Özcanʹın yardımcısı olduğu, silahlı terör örgütünün tüm mahrem bilgilerine vakıf olduğu kaydedildi.

Ali Çelikʹin Mısırʹda örgüt adına yapılan Selahaldin İnternational School isimli okulun finansmanında fiilen görev yaptığı anlatıldı.

MUSTAFA ÖZCAN DA VAR

Ticari bir şirket olması gereken Pinhanʹda kurban ile ilgili belgelerin bulunması buranın ticari amaç ile kurulmadığı, FETÖ/PDYʹnin talimatlarıyla kurulduğunu, örgütün amaçları doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğunu, yine örgütün emir ve talimatlarıyla istediği kişiler tarafından işletildiğini, örgütün iki numaralı ismi Mustafa Özcanʹın bir ortaklığı ve yetkisi olmamasına rağmen en yetkili ve etkili kişi konumunda olmasının da bunu desteklediği ifade edildi.

FİNANS ORGANİZASYONU BURADAN YÖNETİLDİ

Fezlekede Maltepe sahilinde bulunan restoran ve uzantısı birkaç şirketin, uzun dönem bir araç ve kaynak olarak kullanıldığı belirtildi. Bank Asyaʹnın ortaklarının da dahil edilerek örgütün eylemlerinde kullanılmak üzere FETÖ/PDYʹnin finans organizasyonun önemli bir kısmının buradan yönetildiği anlatıldı.

PİNHANʹIN SAHİBİ DE ÖRGÜT ELEMANI

Fezlekede örgütün para aklama merkezi olan Pinhan restoranın sahibi Hızır Güngörʹün ilişkileri ve örgütle irtibatı da irdelendi. Güngörʹün örgüte finans sağladığına dair birçok eyleminin olduğu, FETÖ finansörü birçok şirkette yönetici olarak görev aldığı, Mısırʹda örgüt adına yapılan Selahaldin International School isimli okulun finansmanında fiilen görev aldığı belirtildi. Güngörʹün örgütün Maltepe mütevelli heyetinin kurucularından olduğu da ifade edildi.

FETÖ/ PDY örgütünün üst düzey yöneticilerinden olduğu belirtilen Güngörʹün örgüt adına eylemlerde bulunduğu, finans temin ettiği hususunda hiçbir tereddüt bulunmadığı da kaydedildi.

FEZLEKEDE SUÇA KARIŞAN BEŞ ŞİRKETE EL KONULMASI İSTENDİ

Fezlekede, silahlı terör örgütünün emir ve talimatlarıyla kurulan ve işletilen, örgüte sürekli insan ve finans kaynağı temin ettiği belirtilen Birim Gayrimenkul İnşaat Turizm ve Gıda Sanayi A.Ş., Birim Sigorta Acenteliği Ltd. Şti., Herkül Dış Ticaret ve Pazarlama Ltd. Şti, Pinhan Restaurant İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Penta Grup Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. isimli şirketlere el konulması istendi. Fezlekede, bu şirketlerin silahlı terör örgütü suçunun işlenmesinde kullanıldığı, kamu güvenliği açısından da tehlike arzettiği gerekçeleri tek tek ortaya konuldu.(Kaynak: Sabah)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünlü, Pinhan, Restoranʹın, Sahipleri, FETÖʹnün, Kasası, Çıktı, , , , , , , , , , , , , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı