Haber Detayı
28 Ocak 2016 - Perşembe 13:10
 
Ünlü Şair Neyzen Tevfik Mezarı Başında Anıldı
Şair Neyzen Tevfik, vefatının 63ʹüncü yıldönümünde Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen törenle mezarı başında anıldı.
KÜLTÜR Haberi
Ünlü Şair Neyzen Tevfik Mezarı Başında Anıldı

Neyzen Tevfikʹi kabri başında anan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, "Bir sürü yazılmış çirkin eser ona mal edildi. Öyle bir olay yok. Onun için Neyzenʹi gerçek kimliğiyle tanıtmaya çalışıyoruz" dedi. 

Ünlü ney ustası ve şair Neyzen Tevfik ölümünün 63ʹüncü yılında mezarı başında anıldı. Neyzen Tevfikʹin Kartal Mezarlığıʹndaki kabri başında düzenlenen anma programına Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Özʹün yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Programda Tevfik için Kurʹan-ı Kerim okunarak, dua edildi.

"YAZILMIŞ ÇİRKİN ESERLER ONA MAL EDİLDİ"

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, anma programının sonrasında yaptığı konuşmada Neyzen Tevfikʹe ait olmayan çirkin eserlerin kendisine mal edildiğini söyledi. Başkan Öz, Neyzen Tevfikʹi Mevlevi kimliğiyle tüm Türkiyeʹye tanıtmaya çalıştıklarını kaydederek, "Üstadı bilinenin ötesinde Mevlevi, Bektaşi kimliği ayrıca dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ney üstadı olması nedeniyle Kartalʹa ve Türkiyeʹye bu yönüyle tanıtmak istedik. 6 yıldır bu etkinliği düzenliyoruz. Mezarı başında dini vazifelerimizi yerine getiriyoruz hem de akşamları şiirleri, neyi ve felsefesiyle anarak kendisinin düşüncelerini öne çıkartmaya çalışıyoruz. Maalesef Türkiyeʹde masa başı Neyzen olarak, küfürbaz olarak tanınıyordu. Halbuki öyle bir yapısı yok. Bir de bir sürü yazılmış çirkin eser ona mal edildi. Öyle bir olay da yok. Onun için Neyzenʹi gerçek kimliğiyle tanıtmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Ünlü, Şair, Neyzen, Tevfik, Mezarı, Başında, Anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı