301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Temmuz 2017 - Çarşamba 14:13
 
Uygulama 31 Temmuz'da son
İlçemizdeki genel sorunlar ve esnaf odasının yaptığı uygulamaları dile getiren Maltepe Esnaf ve Sanaatkarlar Odası Başkanı Yunus Erdel ile röportaj gerçekleştirdik.
EKONOMİ Haberi
Uygulama 31 Temmuz'da son

1-Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

1983’den beri Maltepe’de ikametgah ediyorum. Erzincan Ticaret Lisesi mezunuyum . Evli ve üç çocuk babasıyım.

2-Bir ilçe için Esnaf ve Sanaatkarlar Odası’nın önemi nedir?

Bir ilçe için değil , Türkiyegeneli olarak düşünecek olursak  kayıtsız esnafımızın kayıt altına alınmasında çok önemli rol oynamaktayız.Zaten kanunlarımızda da yer aldığı üzere  bir esnaf bir işyeri açtığıı zaman 30 gün içerisinde esnaf ve sanaatkarlara kayıt olma zorunluluğu taşımaktadır. Esnaf bilinçli olursa, görevlerini yerine getirirse 30 gün içerisinde ilgili meslek odasına kayıt olur.İlgili meslek odalarından aldıkları faaliyet belgeleriyle devletin çeşitli ihalelerine girebilirler.Toplu alışverişlerde maaliyet açısından da karları olur.

3-Maltepe esnafının sattığı ürünün fiyatını kim belirliyor?

Türkiyemiz de serbest piyasa var.Sadece Maltepe Esnafının fiyatını belirlemekten ziyade  Türkiye’nin  genelinde serbest piyasanın varlığını değerlendirmek lazım. Odalar fiyat belirleyici kadar söz sahibi değil burada sadece Büyükşehir Belediyesi  fırınlar, taksicile,r berberler ve otobüsler gibi ticari ve toplu taşımalara sabit fiyat koyabiliyor. Diğerleri serbest ekonomi dahilindeki fiyatlardır.

4-Fiyat artışlarındaki ölçütler neler?

Fiyat artışları bireyin kira gelirine veya yanında çalıştırdığı işçinin BAĞ-KUR  ya da  SSK’sına  göre olur  ve ithalatta çekmiş olduğu zorluklara  ekstra olarak harçlara gelen bedeller vardır.

5-Aynı ürün farklı fiyatlara satılabilir mi? Satılıyorsa istisnaları nelerdir?

Satılabilir. Maltepe’de 18 tane mahalle var Örnek verecek olursak Gülsuyu-Başıbüyük mahallesini göz önüne alalım.Buradaki bir işyerinin kirasında fiyat farkları olabiliyor. Bir esnaf bir ürünü  daha az karla satıyorken diğeri daha fazla karla satabiliyor.

6-İşyerlerine fiyat tarifesi asmak zorunlu mu?

Zorunludur. Taksi, minibus, fırın, kuaför gibi yerler asar fakat bir manav gibi işletmeler asmaz.Ulaşım ve gıda sektörünün tarife asma zorunluluğu vardır.

7-Peki vatandaş tarifelerin gerçek olduğunu nereden bilecek?

Fiyat tarifesinin altında hem Büyükşehir Belediyesi’nin hem de Esnaf ve Sanaatkarlar Odalar Birliği’nin imzası olmalı. İstanbul Esnaf ve Sanaatkarlar Odalar Birliği Başkanı Sayın Faik Yılmaz ve İlçe Odasındaki başkanının imzalarıyla soğuk mühür var. Eğer iki imza yoksa sahte olarak değerlendireceğiz.

8-Bölgemizdeki esnafların dumunu nasıl görüyorsunuz?

Şu anda ülkemizde sıkıntılar var. Bu sıkıntılar esnafımıza da yansıyor. Gelir seviyemiz belli bir asgari curette bu yüzden insanlar kazancına göre harcama yapıyorlar. Kişi başına düşen gelir seviyesi daha düzgün olursa esnafımızın işi de daha iyi olur.

9-Esnaf sanatkarları ayakta tutmak için ne yapıyor?

Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yapmasından ziyade bunu devletimiz yapmalı. Şu anda son 1 yıl içerisinde devletimiz iki defa yapılandırma yaptı.Esnafımıza, Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na ne kadar borçları var ise son beş yılı ödemek kaydıyla diğer borçlarının ve faizlerinin silineceğini taahhüt etti.Bu borcu da 6 eşit taksite böldü  Bu üyelerimiz için güzel bir imkan.Bu uygulama 31 Temmuz’a kadar geçerli. Müraacat eden her üyenin ana parası duracak ve gecikme faizleri silinerek , ana paraları altı eşit takside bölünecek. Esnafımızın bunu değerlendirmesi lazım. Esnaf ve Sanaatkarlar Odası olarak birer hafta arayla üyelerimizi mesaj yoluyla bilgilendiriyoruz. Üyelerimizi ve esnaflarımızı duyarlılığa davet ediyorum. Eğer 31 Temmuz’a kadar müraacat etmezlerse faizler devreye girecek ve gecikmeler de gelecek, ödemeler peşin yapılacak, üstelik altı eşit takside bölme imkanı da ortadan kalkacak.

Kaynak: Editör: Tuana Sarıkaya
Etiketler: Uygulama, 31, Temmuz'da, son,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Uygulama 31 Temmuz'da son
Uygulama 31 Temmuz'da son
Uygulama 31 Temmuz'da son
Yorumlar
Haber Yazılımı