301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 23:42
 
Vakıf Mallarını Sahte Belgelerle Kiralayan Şebeke Çökertildi
İstanbulʹda vakıf mallarını sahte belgelerle başkalarına kiralayan Sülün İbrahim şebekesine çökertildi.
ASAYİŞ Haberi
Vakıf Mallarını Sahte Belgelerle Kiralayan Şebeke Çökertildi

Lojistik ve antrepo işletmeciliği yapan iş kadını Sevinç D. işini büyütmek için Arnavutköy Ömerli Mahallesi Tunaboyu Caddesiʹnde bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 20 bin metrekare araziyi antrepo yapmak için kiralamaya karar verdi. Arazinin kime ait olduğunu soruştururken bir emlakçı vasıtasıyla İbrahim Evren Tokel isimli şahsa yönlendirildi.

1 MİLYON 380 BİN LİRAYA 49 YILLIĞINA KİRALADI

Dolandırıcı olduğunu bilmediği Tokel’le irtibata geçen işkadını Sevinç D.,20 dönüm  araziyi vakıflar bölge müdürlüğünden kiraladığını ve kira devir hakkı olduğunu söyleyen Tokel’le yaptığı pazarlık sonucunda 1 milyon 280 bin lira karşılığında araziyi 49 yıllığına kiraladı.

KONTROLERLER KONTROLE GELİNCE DOLANDIRILDIĞINI ANLADI

Kiralanan araziye antrepo yapmak için inşaat çalışması başlatan Sevinç D.nin inşaat işlerine başlamasıyla araziye gelen İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü kontrolörleri arazinin vakıf arazisi olduğunu ve hala kira ve satış hakkının kurumda olduğunu söyleyince, dolandırıldığını anlayan iş kadını soluğu savcılıkta aldı.

POLİS ŞEBEKENİN ELEBAŞIYLA 9 ÜYESİNİ GÖZALTINA ALDI

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulunan iş kadını Sevinç D. nin şikayetiyle harekete geçen İstanbul Mali Suçlarla Mücadele ekipleri, yaptıkları araştırma ve soruşturmada iş kadınının bir dolandırıcılık şebekesinin kurbanı olduğunu tespit ederek, şebekenin belirlediği 10 üyesine geçtiğimiz hafta operasyon düzenledi.

BENZER 4 DOLANDIRICILIKLARI DAHA ORTAYA ÇIKTI

İstanbul’un değişik ilçelerinde düzenlenen operasyonlarla şebeke başı Sülün İbrahim lakaplı İbrahim Evren Tokel ile aralarında Vakıflar Bölge Müdürlüğünde görevli memur Rıza Y.nin de bulunduğu 10 ismi gözaltına alan polis, yaptığı soruşturmada şebeke halinde hareket eden şüphelilerin benzer 4 ayrı dolandırıcılık olayını daha gerçekleştirdiğini tespit etti. VAKIF OFİSİLERİNİ DE

KİRAYA VERMİŞLER

Başakşehir Ziya Gökalp mahallesi Süleyman Demirel Bulvarında bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait 158 m2 bir işyerini M.C isimli bir işadamına 10 yıllığına 150 bin liraya aynı yöntemle kiraya veren şebekenin,  Zeytinburnu Veliefendi mahallesi 75. Sokakta bulunan yine bir ofisi de A.Ç. isimli bir işadamına aynı yöntemle 300 bin liraya kiraladığı tespit edildi.

ELEBAŞA TUTUKLAMA, 5 ŞEBEKE ÜYESİNE ADLİ KONTROL

Mağdurları arasında N.O ve N.D isimli iki işadamının daha bulunduğu öğrenilen şebekenin, operasyonlarla gözaltına alınan elebaşı İbrahim Evren Tokel ile elemanları Sinem T, Emine T, Kadriye C, Onur A, Kadir C, Semih E, Şenay B. İsmail B.ve Vakıf memuru Rıza Y. emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.Dolandırıcılık olaylarında kullandıkları sahre belge ve sözleşmelerle, bunları hazırlamakta kullandıkları malzemelerle adliyeye sevk edilen 10 kişilik şebekenin 6 üyesi savcılık tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. 4 üyesi savcılıktan delil yetersizliği nedeniyle serbest bırakılan şebekenin mahkemeye sevk edilen 6 üyesinden elebaş İbrahim Evren Tokel’e tutuklama kararı verilirken, Sinem T, Kadriye C, Semih E, Şenay B. ve Rıza Y.ye adli kontrol hükmü uygulandı. Polisin şebekeye yönelik geri dönük araştırması devam ediyor.
 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: Vakıf, Mallarını, Sahte, Belgelerle, Kiralayan, Şebeke, Çökertildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı