Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Nisan 2019 - Cumartesi 14:50
 
YSK’nın İstanbul kararı için tarih belli oldu
CHPʹde de gözler YSKʹda. Olumsuz bir sonuç beklemediklerini belirten parti kurmayları sürecin çok fazla uzadığını ve bir an önce sonlanması gerektiğini vurguluyor.
GÜNDEM Haberi
YSK’nın İstanbul kararı için tarih belli oldu

AKP, YSKʹya 9 iddiadan oluşan bir liste verdi ve araştırılmasını talep etti.

Kurul bu 9 maddeden 8’ini kabul etti. Araştırma için ilçe seçim kurullarına 5 günlük süre verilmişti.

Sadece kamudan ihraç edilenlerin oy kullanmasına ilişkin yaptıkları itiraz reddedildi. 2 bin 732 kısıtlı seçmene oy kullandırıldığı, zihinsel engelli 21 bin 358 seçmen için kısıtlılık kararı olup olmadığı ve cezaevlerinde oy kullanan 10 bin 290 hükümlünün durumu ise araştırılıyor.

 

17 BİN KİŞİDEN SADECE 3 KİŞİ

 

CHP yetkilileri, YSKʹdan bu hafta karar beklediklerini belirterek ‘ʹ17 bin engelli seçmenin araştırması tamamlandı sadece 3ʹünün kısıtlı olduğu anlaşıldı.

Ancak bu kişiler hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı olup olmadığının da araştırılması gerekiyor. Çünkü bir kişinin zihinsel engeli nedeniyle iş ve eylemlerinden sorumlu olmadığına dair kesinleşmiş mahkeme kararı gerekiyor. Eğer mahkeme kararı yoksa oy kullanmasında da bir engel bulunmuyorʹʹ dediler.

 

CHP Genel Başkan yardımcısı Faik Öztrak da, “Seçimlerin üzerinden yaklaşık bir ay geçti. İstanbul’da seçim sürecine ilişkin belirsizlik hala devam ediyor. Sürecin uzaması, ülkemizin ufkunu da karartıyor.Bu belirsizlik artık Türkiye’nin gündeminden çekilmelidir. Kararın artık en kısa sürede verilerek, Türkiye’nin rahatlatılacağına inanıyoruz” dedi. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: YSK’nın, İstanbul, kararı, için, tarih, belli, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı