Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 23:15
 
YSK seçmen listelerini yayınladı! YSK seçmen sorgulama ekranı açıldı…
İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar YSK seçmen sorgulama hizmeti üzerinden seçmen kaydının silinip silinmediğini merak ediyor ve iddialar sebebiyle internet üzerinde araştırmalarını sürdürüyor.
GÜNDEM Haberi
YSK seçmen listelerini yayınladı! YSK seçmen sorgulama ekranı açıldı…

YSK başkanı Sadi Güven sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, İstanbulʹda yapılacak seçimin yeni bir seçim değil, bir yenileme seçimi olduğunu vurguladı, 31 Mart 2019 günü yapılan seçimde kullanılan sandık seçmen listelerinin aynısını bu seçimde de kullanacaklarını bildirdi.

 

YSK seçmen sorgulama ekranı öğlen saatlerinden itibaren açıldı ve sorgulama işlemleri başladı…

 

YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI YSK’DAN LİSTEDE OLMAYAN SEÇMEN AÇIKLAMASI

 

Bazı vatandaşların YSKʹnin sorgu ekranında kendilerini bulamadıklarının belirtilmesi üzerine Güven, şunları söyledi:”Doğrudur. Bugüne kadar yapmış oldukları sorgularda bulamazlar. Çünkü bizim sistem böyle işliyor. Anlık olarak Türkiyeʹde kim seçmen ise o an itibarıyla seçmen listeleri yayınlanıyor. Kendini bulamayan vatandaşlarımız muhtemelen adres değişikliği olup da İstanbul dışına giden seçmenler veya listeden düşen seçmenlerdir. Ancak, 23 Haziranʹda yapacağımız seçim, 31 Martʹta yaptığımız seçimin tekrarıdır, yenilenmesidir. Aynı seçmen listelerini kullanacağız. 31 Martʹta kim oy kullanma hakkına sahip idiyse 23 Haziranʹda da aynı şahıslar oy kullanma hakkına sahip olacaklardır. Bugüne kadar ‘kendimi göremedimʹ diyen vatandaşlarımız, bugün öğleden sonra sistemi vatandaşlara açtığımızda İstanbulʹda 23 Haziranʹda yapılacak seçimde, nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görme imkanına sahip olacaklardır. Siyasi partilerle bunu paylaştık. Siyasi partiler de 31 Mart seçmen listesi ile bunu karşılaştırma imkanına sahip olacaklar.”

 

CHP LİSTELERİ KONTROL ETTİ

 

CHP’nin YSK temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu Sözcü’ye yaptığı açıklamada, CHP’nin kendilerine gönderdiği 23 Haziran seçmen listesini incelediğini, listenin 31 Mart seçimlerindekiyle aynı olduğunu söyledi. Yakupoğlu, “listeyi inceledik. 31 Mart seçimlerindeki İstanbul seçmen listesiyle, 23 Haziran için YSK’nın siyasi partilere gönderdiği seçmen listesi bire bir aynı” dedi. 

Kaynak: Editör: Necati Atagül
Etiketler: YSK, seçmen, listelerini, yayınladı!, YSK, seçmen, sorgulama, ekranı, açıldı…,
Yorumlar
Haber Yazılımı